میلیا و درمان آن

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by احسان حسنانی (@ehsan.hosnani)

میلیا چیست؟

میلیا در واقع کیست های ظریف اپیدرمال و کراتین به دام افتاده در زیر پوست است که از لحاظ شکل ظاهری به صورت دانه های کوچک (2-1 میلی متر)، سفید مایل به زرد یا بیرنگ و بی خطر می باشند.

میلیا جمع میلیوم است. ملیوم مفرد میلیا است.

این کیست ها عمدتا بر روی چانه، گونه، بینی و پیشانی بروز پیدا کنند ولی بیش تر در اطراف چشم شایع هستند.

این ضایعات ممکن است متعدد و به صورت گروهی باشند.

میلیا به سن یا جنسیت بستگی ندارد و حتی می تواند در یک نوزاد به دلیل عدم تکامل روند پوسته ریزی بروز کند.

میلیا یکی از عارضه های پوستی محسوب می شود که درمان آن باید توسط پزشک صورت گیرد ولی کارشناسان زیبایی و مراقبت از پوست می توانند با شناخت این بیماری و ارجاع فرد به پزشک متخصص پوست، روند درمان را تسریع نمایند.

برخی اوقات به اشتباه میلیا را به پوست خشک و کومدون را به پوست چرب نسبت می دهند در صورتی که این تقسیم بندی صحیح نیست.

انواع میلیا:

میلیا به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود:

 میلیا اولیه مانند آن چه در پوست یک نوزاد بروز می کند، بر اثر تجمع کراتین در زیر سطح پوست اتفاق می افتد و در کنار منافذ پوست تشکیل می شود.

میلیا ثانویه که نوع نادر میلیاست به عنوان یک عارضه جانبی و به دنبال یک مشکل پوستی مانند درماتیت تماسی، سوختگی، مصرف برخی داروها یا بسته شدن منافذ پوستی اتفاق می افتد و در کنار غدد تعریق تشکیل می شود.

میلیا چگونه ایجاد می شود و چگونه میتوان آن را تشخیص داد؟

دیواره فولیکول مو از جنس اپیدرم است و همان نوسازی سلولی که در اپیدرم اتفاق می افتد در این دیواره هم رخ می دهد. اگر میزان این نوسازی سلولی در دیواره فولیکول بیش از حد باشد، کراتین به مقدار زیاد تولید شده و در لایه زیرین سطح پوست تجمع پیدا می کند

 لذا همانند کومدون که در اثر تجمع سبوم ایجاد می شود، تجمع کراتین، میلیا را ایجاد میکند. ولی با یک تفاوت که برجستگی در میلیا بسیار سفت تر است.

برای تشخیص میلیا پس از ضدعفونی کردن دست ها میتوان پوست را لمس کرد، دانه های سفت قابل لمس به احتمال زیاد میلیا هستند.

همچنین می توان از فرد در مورد مدت زمانی که این دانه ها را روی پوست خود مشاهده کرده سوال پرسید.

میلیا پس از چند هفته خود بخود برطرف میشود ولی چنانچه مدت زمان بروز ضایعه طولانی با،شد احتمالا این دانه ها میلیا نیست.

تفاوت آکنه و میلیا:

میلیا برخلاف اکنه ارتباطی با التهاب و عفونت باکتریایی ندارد، هرچند اگر میلیا دستکاری شود می تواند عفونی شده و به ضایعات قرمز رنگ و ملتهب تبدیل شود که به آن میلیا شبه آکنه می گویند ولی هم چنان درمان آن با آکنه متفاوت خواهد بود.

درمان میلیا:

میلیا معمولا خودبخود برطرف می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد ولی اگه فرد به دنبال تسریع رفع این عارضه باشد وی را به پزشک ارجاع دهید.

 درمان به یکی از دو طریق زیر انجام می شود:  

  • تخلیه با ابزار سوزن مانند
  • لایه برداری در یک دوره 6 هفته ای با رتینوئیدهای موضعی یا ترتینوئیدها

آن چه کارشناس زیبایی می تواند پیشنهاد دهد پاکسازی کامل پوست جهت پیشگیری از میلیا و تسریع روند درمان است. نکته قابل توجه این است که به هیچ وجه به روش تخلیه کومدون ها با استفاده از قلم کومدون اقدام به تخلیه میلیا نکنید زیرا برخلاف کومدون که محتویات آن، یعنی سبوم، از بافت پوست جداست کراتین موجود در دانه های میلیا جزئی از بافت پوست است و تخلیه آن میتواند منجر به آسیب و عفونت به لایه های زیرین پوست گردد.

آیا کرم دور چشم میتواند منجر به بروز میلیا شود؟

بله. پوست دور چشم بسیار ظریف تر و شکننده تر از سایر قسمت هاست، برخی از کرم های دور چشم سنگین که حاوی ترکیباتی مانند سیلیکون (دایمتیکون و سایر سیلیکون ها) و روغن های معدنی هستند هرچند مرطوب کننده های مناسبی برای پوست دور چشم هستند ولیکن می توانند با مسدود کردن منافذ پوست اطراف چشم منجر به بروز میلیا شوند. در این موارد توصیه می شود کرم های دور چشم سبک تر جایگزین شوند. محصولات مراقبت از دور چشم که به فرم سرم یا ژل هستند به دلیل بافت سبک کمتر باعث بروز میلیا می شوند.

درباره نویسنده

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.