پاکسازی پوست

افزایش نفوذ به پوست با لایه برداری

لایه برداری

روی دستورالعمل سازنده همه کرم ها نوشته «روی پوست تمیز استفاده شود.» اما سوال این است: تا چه حد پوست بایستی تمیز باشد؟ برای پاسخ به این پرسش باید اول آلاینده های پوست را بررسی کنیم

آلاینده های پوست

پوست صورت ممکن است با چیزهای مختلفی آلوده شود که مهمترین آنها عبارتند از:

1- ترشحات پوست

روی سطح پوست منافذی هست:

یکی از این روزنه ها به غده عرق وصل است، از درونش عرق بیرون می آید.

یکی از این روزنه ها به غده چربی وصل است، از درونش چربی بیرون می آید.

این عرق و این چربی ترشحات پوست هستند.

ترشحات پوست

2- آلودگی های محیط

آلودگی های دیگر مثل گرد وغبار و آلودگی هوا جذب ترشحات پوست می شوند و پوست را آلوده می کنند.

بسته به این که شغل شما چیست و بسته به این که چه فعالیتی در طول روز می کنید آلودگی های مختلفی ممکن است روی سطح پوست قرار بگیرد.

مکانیک ها در تعمیرگاه ممکن است روغن ماشین روی صورتشان بریزد.

نقاشان ساختمان ممکن است رنگ روی پوست صورت شان بریزد.

مکانیک با صورت روغنی شده

3- آرایش و کرم پودر

کرم پودر و محصولات آرایشی که در طول روز به پوست مالیده شده یکی دیگر از منابع آلودگی پوست هستند که  به داخل منافذ پوست نفوذ می کنند. یکی از اهداف پاک سازی عمقی این است که داخل منافذ پوست را هم پاک کند.

4- سلولهای مرده سطح پوست

روی سطح پوست سلول های مرده که ناشی از تکثیر و تقسیم سلولی در لایه های پایین تر همیشه وجود دارد. بخشی از این ها روی سطح پوست بدون هیچ پیوندی قرار گرفته و آماده اند که پوست با چیزی تماس پیدا بکند تا از سطح پوست جدا شوند. همان چیزی که در انگشت نگاری ها پلیس ها استفاده می کنند.

بخشی از این سلول ها توسط پیوندهایی به پوست هنوز متصل هستند که این پیوندها دو نوع هستند:

پیوندهای لیپیدی که در واقع به این ملاتی که در این شکل نشان داده شده تشبیه اش می کنم و همان طور که آجر توسط سیمان ممکن است که در دیوار قرار بگیرد این جا هم یک دسته از ترکیبات به نام لیپیدها یک سری پیوندهایی ایجاد می کنند که بخشی از سلول های مرده ما به آن وصل است.

پیوندهای پروتئینی. علاوه بر آن پیوندی که از جنس چربی و لیپید بود یک پیوندی هم داریم از جنس پروتئین. اسم علمی این ها کورنئودسموزوم (Corneodesmosomes) است که سلول های لایه شاخی را که اسمشان کورنئوسیت (Corneocyte)  است به هم دیگر نگه می دارند.

کورنئودسموزوم

لایه فوقانی سلول های مرده ای است که بدون هیچ پیوندی چسبیده است.

 

کمی پایین تر بیاییم سلول های مرده ای را داریم که توسط پیوندهای لیپیدی چسبیده است.

 

کمی پایین تر بیاییم سلول های مرده ای را داریم که توسط پیوندهای پروتئینی به پوست چسبیده است.

لایه های سلول مرده

ابزارهای لایه برداری پوست

یکی از ابزارهای ما برای برداشتن سلولهای مرده لایه های شاخی ترکیباتی است که به آن ها هیدروکسی اسیدها می گوییم که در قدیم به این ها اسیدهای میوه ای می گفتند چون هر کدام از این ها را از یک میوه گرفته بودند.

لایه بردارهای شیمیایی

در این شکل لاکتیک اسید (Lactic acid) را می بینید که در آن عامل هیدروکسی به عامل اسیدی چسبیده است. چون هیدروکسی خیلی به اسید نزدیک است به این آلفاهیدروکسی اسید (Alpha hydroxy acid) می گوییم.

حالا اگر دورتر بود به آن بتا هیدروکسی اسید (Beta hydroxy acid) می گفتیم

در ترکیباتی مثل لاکتوبیونیک اسید (Lactobionic acid) تعداد هیدروکسی ها بیشتر است. پس به این پلی هیدروکسی اسید (Poly hydroxy acid)  می گوییم.

آلفا هیدروکسی ها و پلی هیدروکسی اسیدها برای این اند که پیوندهای پروتئینی لایه هایی که سلول های مرده را به هم دیگر چسبانده از هم دیگر باز کنند.

لاکتیک اسید

لایه بردارهای فیزیکی

برخی دستگاه ها مثل اسکین اسکرابر (Skin scrubber) یعنی دستگاهی که پوست را می تراشد به صورت حرکت از پایین به بالا یا از داخل به بیرون روی پوست استفاده می کنند تا پوست به صورت عمقی تر پاک سازی بشود.

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) یک پروب دارد روی سطح پوست قرار داده می شود، در نوع پودری آن موادی روی سطح پوست پاشش می شود و در اثر برخورد سلول های مرده را از پوست جدا می کند. هم زمان مکش می کند و این آلودگی ها را در داخل  محفظه ای جمع می کند.

میکرودرم ابریژن

محصمولات آموزشی مرتبط با این موضوع

دستگاه های مراقبت از پوست

تومان1,000,000

12 ساعت آموزش تئوری و نیمه عملی و عملی دستگاه های مراقبت از پوست و زیبایی ،آموزش کار با انواع دستگا های اتاق پوست مثل: هیدرودرمی (گالوانیک، دزن، ماسک حرارتی)،های فرکوئنسی،هیدرافیشیال، آکوافیشیال، پلاژن،اسکوم ،دایون پلاس، بخور و اسکین اسکرابر

چلچراغ کابین آپدیت 1403

تومان1,600,000

چهل درس کاملا ضروری مراقبت از پوست که برای ورود به این حرفه باید حتما بلد باشید.
اولین گام برای ورود به دنیای بیوتی تراپی و مراقبت از پوست حرفه ای
مخاطبین اصلی :بیوتی تراپیست ها و کاربران حرفه ای اسکین کر و کلیه افرادی که مراقبت از پوست را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند

در بخش دیدگاه ها (پایین همین صفحه) پایین برای من بنویسید که قبلا چه روش هایی را استفاده کردید و کدام یک از روش های پاک سازی برای شما جواب دهی بیشتری داشته است.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.