افزایش نفوذ به پوست با لایه برداری

حتما شنیدید که می گویند محصولات و کرم ها را روی پوست تمیز استفاده کنید. روی دستورالعمل سازنده همه کرم ها را که بخوانید می گویند روی پوست تمیز استفاده بشود. حالا سوال من این است تا چه حد پوست بایستی تمیز باشد؟ برویم مرور کنیم صحبت کنیم در مورد آلودگی هایی که ممکن است روی سطح پوست وجود داشته باشد.

همان طور که در ویدئوی قبلی گفتم روی سطح پوست منافذی است، یک سری روزنه هایی وجود دارد. یکی از این روزنه ها به غده عرق وصل است، از درونش عرق بیرون می آید. یکی از این روزنه ها به غده چربی وصل است، از درونش چربی بیرون می آید. این عرق و این چربی ترشحات پوست هستند. این ترشحات پوست روی سطح پوست می آیند و آلودگی های دیگر مثل گرد وغبار و آلودگی هوا را به خودشان جذب می کنند. این تازه در بهترین حالت است، یعنی وقتی که شما فقط می روید بیرون سرکارتان و برمی گردید.

افرادی که مشاغلی دارند، مثل مثلا کسانی که در تعمیرگاه کار می کنند، ممکن است روغن ماشین روی صورتشان بریزد یا کسانی که نقاشی ساختمان می کنند ممکن است رنگ روی پوستشان بریزد. بسته به این که شغل شما چیست و بسته به این که چه فعالیتی در طول روز می کنید آلودگی های مختلفی ممکن است بیاید روی سطح پوست قرار بگیرد.

وقتی که شب شما می آیید با استفاده از یک ماده شوینده مثل فوم، ژل یا حتی صابون یا هر چیز دیگری صورتتان را پاک می کنید، در واقع دارید این ترشحات را و آن چیزهای که به ترشحات پوست چسبیده از روی سطح پوست پاک می کنید.

اما دو تا نکته را بایستی در نظر بگیرید:

در داخل پوست ما منافذی وجود دارد که در داخل این منافذ هم ممکن است آلودگی ها قرار بگیرند. قابل توجه آن هایی که از کرم پودر و آرایش استفاده می کنند. کرم پودر و محصولات آرایشی می آید نفوذ می کند به داخل این منافذ. مخصوصا این منفذی که به غده چربی وصل است به آن فولیکول (Follicle) می گوییم و از آن مو بیرون می آید و در نتیجه پاک سازی عمقی یکی از اهدافش این است که داخل این منافذ پوست را هم پاک بکند.

 نکته دوم: آلودگی فقط ترشحاتی که از پوست بیرون می آید و موادی که از محیط به آن چسبیده نیست. یک بخشی از آلودگی های پوست سلول های مرده ما است که روی سطح پوست قرار گرفته است. روی سطح پوست ما یک سری سلول مرده که ناشی از تکثیر و تقسیم سلولی در لایه های پایین تر بوده همیشه وجود دارد. یک سری از این ها روی سطح پوست بدون هیچ پیوندی قرار گرفته اند، آماده اند که پوست تماس پیدا بکند با یک سطحی از آن جدا شوند. همان چیزی که در انگشت نگاری ها پلیس ها استفاده می کنند این سلول های مرده ای است که از سطح پوست جدا می شود به محض تماس با یک شی.

بخشی از این سلول ها توسط پیوندهایی به پوست هنوز متصل هستند که این پیوندها دو نوع هستند. یک پیوندهایی از جنس لیپیدی (Lipid) است که در واقع اگر که من بخواهم تشبیه کنم به این ملاتی که در این شکل نشان داده شده من تشبیه اش می کنم و همان طور که آجر توسط سیمان ممکن است که در دیوار قرار بگیرد این جا هم یک دسته از ترکیبات به نام لیپیدها یک سری پیوندهایی ایجاد می کنند که بخشی از سلول های مرده ما به آن وصل است.

کمی پایین تر برویم یک پیوند دیگری وجود دارد از جنس پروتئین. یعنی علاوه بر آن پیوندی که از جنس چربی و لیپید بود یک پیوندی هم داریم از جنس پروتئین. حالا اسم علمی این ها کورنئودسموزوم (Corneodesmosomes) است که سلول های لایه شاخی را که اسمشان کورنئوسیت (Corneocyte) است به هم دیگر نگه می دارند.

هدف ما از پاک سازی عمقی این است که علاوه بر زدودن ترشحاتی که از پوست بیرون می آید و آلودگی هایی که از هوا و اشیا به آن چسبیده، منافذ را و سلول های مرده را در لایه های مختلف پاک کنیم. لایه فوقانی سلول های مرده ای است که بدون هیچ پیوندی چسبیده است. کمی پایین تر بیاییم سلول های مرده ای را داریم که توسط پیوندهای لیپیدی چسبیده است. کمی پایین تر بیاییم سلول های مرده ای را داریم که توسط پیوندهای پروتئینی به پوست چسبیده است.

ابزار چیست؟ ابزار ما برای برداشتن این لایه های شاخی ترکیباتی است که به آن ها هیدروکسی اسیدها (Hydroxy acid) می گوییم که در قدیم به این ها اسیدهای میوه ای می گفتند چون هر کدام از این ها را از یک میوه گرفته بودند.

بریم یک هیدروکسی اسید با هم دیگر ببینیم. در این شکل لاکتیک اسید (Lactic acid) را دارید می بینید. همان طور که می بینید یک هیدروکسی دارد چسبیده به اسید. چون هیدروکسی خیلی به اسید نزدیک است به این آلفاهیدروکسی اسید (Alpha hydroxy acid) می گوییم. حالا اگر دورتر بود یعنی  این جا بود به آن بتا هیدروکسی اسید (Beta hydroxy acid) می گفتیم و در ترکیباتی مثل این یکی (Lactobionic acid) تعداد هیدروکسی ها بیشتر است. پس به این پلی هیدروکسی اسید (Poly hydroxy acid) می گوییم.

آلفا هیدروکسی ها و پلی هیدروکسی اسیدها برای این اند که پیوندهای پروتئینی لایه هایی که سلول های مرده را به هم دیگر چسبانده از هم دیگر باز کنند. کدامشان بهتر است؟ آلفا هیدروکسی اسیدها قویترند، بهتر نفوذ می کنند، عمقی تر پاک سازی می کنند. پلی هیدروکسی اسیدها ملایم ترند، عمقشان کمتر است، در عوض پوست های حساس هم می توانند از آن استفاده کنند.

خوب پیوندهای پروتئینی را ما برداشتیم. اگر که ما چیزی را بخواهیم که پیوندهای لیپیدی را هم، هم زمان با پیوندهای پروتئینی باز کند باید برویم سراغ ترکیب بعدی. بتاهیدروکسی اسیدها که نمونه آشنایش سالیسیلیک اسید (Salicylic acid) است. سالیسیلیک اسید یک اسید هیدروکسی است که چربی دوست است، یعنی علاوه بر پیوندهای پروتئینی پیوندهای لیپیدی را هم از بین می برد. پس برای پوست چرب مناسب تر است.

روش استفاده از این ها چگونه است؟ این ها در قالب کرم ها عرضه می شوند، یعنی بسته به این که فردی که می خواهد استفاده بکند یک کاربر عادی است یا یک پروفشنال (Professional) است در غلظت های مختلف در دسترس است.

برای افرادی که در خانه هستند توصیه می کنم که شب ها بعد از پاک سازی یک کرم حاوی 10 درصد آلفاهیدروکسی اسید استفاده بکنند. یا اگر پوستشان حساس است پلی هیدروکسی اسید استفاده بکنند و این یک پروسه ای است که باید حداقل یک ماه انجام شود تا پوست شما آماده بشود برای پذیرش اثرات درمانی سرم ها و کرم هایی که برای مشکل خاص تان طراحی شده است.

یک سری از اقدامات هم برای پاک سازی در سالن ها انجام می شود. مثلا ما در کارگاه های آموزشی مثل چلچراغ کابین آموزش می دهیم که یک سری ماسک هایی است که این ها ماسک لایه بردار هستند. از ترکیباتی مثل آنزیم ها (Enzyme) که آنزیم های تجزیه کننده پروتئین هستند، ساخته شدند برای این که بیایند این پیوندهای پروتئینی را از بین ببرند، استفاده شده معرفی می کنیم و روش های دیگری مثل دستگاه های مختلف. مثلا یک سری از دستگاه ها هستند که می آیند روی پوست حرکتش می دهیم حالا اسمش را بخواهم ببرم اسم علمی اش می شود اسکین اسکرابر (Skin scrubber) یعنی دستگاهی که پوست را می تراشد به صورت حرکت از پایین به بالا یا از داخل به بیرون روی پوست استفاده می کنند تا پوست به صورت عمقی تر پاک سازی بشود.

یا مثلا یک سری دستگاه هایی است مثل میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) یک پرو دارد روی سطح پوست می آید، موادی پخش می شود روی سطح پوست، می خورد این گونه سلول های مرده را می کند از هم دیگر جدا می کند هم زمان مکش می کند و این مواد را در داخل یک محفظه ای این سلول های شاخی مرده را جمع می کند.

این پایین برای من بنویسید که قبلا چه روش هایی را استفاده کردید و کدام یک از روش های پاک سازی برای شما جواب دهی بیشتری داشته است.

ممنونم از توجهتان تا ویدئوهای آینده خدانگهدار.

مجموعه آموزش های ده ساعته احسان حسنانی

مجموعه آموزش های ده ساعته احسان حسنانی


لوح فشرده فیلم ورکشاپ چلچراغ کابین

لوح فشرده فیلم ورکشاپ چلچراغ کابین


لوح فشرده فیلم ورکشاپ آکنه

لوح فشرده فیلم ورکشاپ آکنه


لوح فشرده فیلم ورکشاپ راز جوانی

لوح فشرده فیلم ورکشاپ راز جوانی


لوح فشرده فیلم ورکشاپ لک

لوح فشرده فیلم ورکشاپ لک


پکیج مراقبت از پوست - مجموعه پنج لوح فشرده

پکیج مراقبت از پوست – مجموعه پنج لوح فشرده


درباره نویسنده

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.