اکتیوشناسی, جوانسازی و ضدپیری

لاکتیک اسید و کاربردهای آن در مراقبت از پوست

لاکتیک اسید

لاکتیک اسید چیست؟

لاکتیک اسید یکی از اسیدهای آلفاهیدروکسی است که از گلیکولیک اسید ملایم تر و ضعیف تر است. علاوه بر لایه برداری ملایم، خاصیت رطوبت رسانی نیز دارد. با افزایش نرخ نوسازی سلولی و حذف سلولهای مرده لایه شاخی باعث جوانسازی پوست می شود.

لاکتیک اسید

تاریخچه لاکتیک اسید

لاکتیک اسید تاریخچه ای به قدمت حمام شیر کلئوپاترا دارد. شیر ترش الاغ که کلئوپاترا در وان می ریخت و با آن حمام می کرد باعث رطوبت رسانی و جوانسازی پوستش می شد. 

منبع لاکتیک اسید

لاکتیک اسید از تخمیر کربوهیدرات منابع مختلف مانند نشاسته ذرت، نیشکر یا نشاسته تاپیوکا به دست می آید. کربوهیدرات ها به مونوساکاریدها هیدرولیز می شوند و سپس در غیاب اکسیژن توسط میکروارگانیسم ها به اسید لاکتیک تخمیر می شوند.  اسید لاکتیک طبیعی از نظر نوری فعال است و تولید اسید لاکتیک را می توان با میکروارگانیسم های مهندسی زیستی انجام داد.

روش های تولید لاکتیک اسید

اسید لاکتیک (2-هیدروکسی پروپیونیک اسید) با حجم تولید جهانی سالانه در محدوده 370000 تن از محصولاتی است که با روش های بیوتکنولوژی از میکروارگانیزم های مختلف (لاکتوباسیلوس، لاکتوکوک، استرپتوکوک، باسیلوس و انتروکوک) به دست می آید.  

تولید صنعتی لاکتیک اسید با روش تخمیر از دهه 1880 شروع شد.

 از نظر تاریخی، استفاده اولیه از اسید لاکتیک در مواد غذایی برای اسیدی کردن و نگهداری بوده است و توسط FDA به طور ایمن شناخته می شود.

اسید لاکتیک همچنین در دباغی چرم، محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی نیز کاربرد دارد

تولید جهانی اسید لاکتیک در دهه گذشته 10 برابر افزایش یافته است که عمدتاً به دلیل افزایش تقاضا برای محصولات سبز مشتق شده از اسید لاکتیک، از جمله اتیل لاکتات و پلی لاکتیک اسید (PLA) است.

کاربردهای تولید لاکتیک اسید

 دباغی چرم

صنایع آرایشی و بهداشتی

صنایع دارویی

صنایع غذایی

تولید اتیل لاکتات و پلی لاکتیک اسید

تولید جهانی اسید لاکتیک در دهه گذشته 10 برابر افزایش یافته است که عمدتاً به دلیل افزایش تقاضا برای محصولات سبز مشتق شده از اسید لاکتیک، از جمله اتیل لاکتات و پلی لاکتیک اسید (PLA) است.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.