روتین های پوستی

اسکالپ یا پوست سر را بهتر بشناسیم

اسکالپ یا پوست سر

پوست سر غدد چربی و غدد عرق بیشتری دارد و زیر انبوهی از مو قرار گرفته است. بنابراین نسبت به پوست بقیه قسمت ها مرطوب تر بوده و بیشتر مستعد آلوده شدن است. عرق و چربی آلودگی های محیط را به خود جذب می کنند و بستر خوبی برای رشد میکروارگانیسم هایی مثل باکتریها، قارچ ها، مخمرها و جاندارانی مثل انگل دمودکس محیا می کنند. 

در پوست سر لایه سدی یا بریر ضعیفتر است. بنابراین رطوبت پوست را راحت تر از دست می دهد. تبخیر نامحسوس رطوبت از سطح پوست سر بیشتر از پوست بقیه قسمت های بدن است

تراکم مویرگ ها در پوست سر بسیار زیاد است. تعداد فولیکول ها و اندازه انها بیشتر است. 

میکروبیوم اسکالپ / اکوسیستم پوست سر

روی پوست سر میلیون ها باکتری زندگی می کنند که همزیستی مسالمت آمیز با پوست دارند. آنها از منابع غذایی موجود در پوست سر زندگی می کنند و در عوض از پوست سر محافظت می کنند. نکته کلیدی در مراقبت از پوست سر آن است که همه آنها را از بین نبریم و تعادل را به هم نزنیم. باید بین باکتری های خوب و بد تعادل وجود داشته باشد.

میکروبیوم اسکالپ اولین خط دفاعی در برابر عوامل آسیب رسان است. 

شوره چگونه تشکیل می شود؟

شوره موقعی تشکیل می شود که فرایند نوسازی سلولهای پوست سر کوتاه می شود و به ریزش سریع سلول های لایه شاخی می انجامد. این سلولها به هم می چسبند وپوست هی قابل رویت تشکیل می شود. به این فرایند هایپرپرولیفریشن گفته می شود.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.