اکتیوشناسی

ویتامین چیست؟ پوست به چه ویتامین هایی نیاز دارد؟

انواع ویتامین ها

ویتامین به ترکیبات آلی گفته می شد که بدن ما برای سوخت و ساز سلولی به مقدار کم نیاز دارد. ویتامین ها معمولا به مقدار کافی در بدن تولید نمی شوند بنابراین باید از طریق منابع غذایی تامین شوند. کمبود هر ویتامین ممکن است باعث بروز مشکلات یا بیماری های مختلفی شود.

انواع ویتامین ها

ویتامین های محلول در چربی: عبارتند از ویتامین A ، ویتامین D ، ویتامین E ، ویتامین K این ویتامینها در چربی حل می شوند  و در بدن انباشته می شوند.

ویتامین های محلول در آب: عبارتند از ویتامین C ، ویتامین B6 ، ویتامین B12    که برای جذب شدن در بدن ابتدا باید در آب حل شوند. بنابراین نمی توانند در بدن ذخیره شوند. ویتامین های آبدوست که توسط بدن جذب نشده و مورد استفاده قرار نگرفته از طریق ادرار دفع می شوند.

ویتامین های محلول در چربی

ویتامین A

ویتامین A یک ویتامین چربی دوست است که در کبد ذخیره می شود. ویتامین A دو نوع است:

پیش ساخته (preformed): موجود در گوشت، تخم مرغ و لبنیات (رتینوئیدها شامل رتینول)

پیش ساز (precursor): موجود در میوه ها و سبزیجات (کاروتنوئیدها شامل بتاکاروتن)

نکته: مکمل های غذایی حاوی ترکیبی از فرم پیش ساخته (رتینیل پالمیتات، رتینیل استات) و پیش ساز (بتاکاروتن) هستند. منبع

vitamin A

ویتامین D

ویتامین D به بدن برای جذب کلسیم کمک می کند. کلسیم یکی از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده استخوان است. ویتامین D روی اعصاب، ماهیچه ها و سیستم ایمنی اثر می گذارد. می تواند از طریق پوست، رژیم غذایی و مکمل دریافت گردد. بدن به شکل طبیعی در مواجهه با آفتاب ویتامین دی تشکیل می دهد. هرچند که مواجهه بیش از حد با آفتاب می تواند به آفتاب سوختگی و سرطان پوست منجر شود. غذاهای غنی از ویتامین دی عبارتند از: زرده تخم مرغ، ماهی و جگر. شیر و غلات می توانند با ویتامین دی غنی شده باشند.

vitamin D

ویتامین E

ویتامین E آنتی اکسیدان است و در سیستم ایمنی بدن و فرایندهای متابولیکی نقش دارد. روغن های گیاهی، مارگارین، مغزها و دانه ها و برگ گیاهان از منابع مهم ویتامین E هستند. ویتامین E گاهی به غلات اضافه می شود. اغلب مردم ویتامین E کافی از رژیم غذایی دریافت می کنند. کسانی که بیماری کبد دارند ممکن است به ویتامین E بیشتری نیاز داشته باشند. ویتامین E می تواند برای کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند مضر باشد. قبل از مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین K

رفع تیرگی پوست اطراف چشم با ویتامین کا
شهرت ویتامین K بیشتر به خاطر اثر آن بر رفع تیرگی پوست اطراف چشم است .

ویتامین K ویتامین چربی دوست است که به ویتامین انعقاد خون معروف است زیرا به تشکیل لخته خون کمک می کند تا از خونریزی بیش از حد پیشگیری کند. ویتامین K به گروهی از ترکیبات گفته می شود که مهمترین آنها ویتامین های K1 و K2 می باشد.

ویتامین K1 = فیلوکینون =  Phylloquinone

ویتامین  K2 = مناکینون ها =  menaquinones

آن چیزی که در محصولات مراقبت از پوست به عنوان ویتامین K استفاده می شود، فیتونادیون است که در واقع یک فرم از ویتامین K1 می باشد. 

phytonadione (a form of vitamin K1) =

فیتونادیون (یکی از شکل های ویتامین K1)

منبع: webmd

توضیحات در مورد ویتامین K در وبینار اکتیوشناسی احسان حسنانی و علت ممنوعیت آن در محصولات مراقبت از پوست اروپایی

ویتامین های محلول در آب

ویتامین C

ویتامین C یکی از ویتامین های محلول در آب است که در مرکبات و سبزیجات یافت می شود. فرم فعال آن اسکوربیک اسید است اما فرم های پایدار آن مثل اسکوربات ها معمولا در محصولات مراقبت از پوست موضعی استفاده می شود.  ویتامین C  یکی از نوترینت های اساسی برای ترمیم بافت، تشکیل کلاژن و تولید برخی از نوروترانزمیترها است. برای عملکرد آنزیم های مهم سیستم ایمنی بدن ضرورت دارد. نقش آنتی اکسیدان دارد. ویتامین C در بدن بسیاری از حیوانات مثل سگ می توانند ساخته شود. اما انسان ها و میمون ها باید از طریق رژیم غذایی ویتامین C  مورد نیاز بدنشان را تامین کنند. دوز نرمال ویتامین C برای بارداری ایمن است.

ویتامین سی در مرکبات و سبزیجات

ascorbic acid = اسکوربیک اسید

ascorbate = اسکوربات (یکی از فرم های پایدار ویتامین سی)

Nutrient = نوترینت، ماده مغذی

Neurotransmitters = نوروترانزمیتر

immune system function =  عملکرد سیستم ایمنی

اسکوربیک اسید

ویتامین B6

ویتامین B6 یا pyridoxine یکی از ویتامین های محلول در آب است که می تواند از طریق مصرف برخی میوه ها، برخی غذا ها و مکمل ها تامین شود. پروکسیدان 5 فسفات رایج ترین فرم ویتامین B6 در بدن است که به عنوان یک کوآنزیم در تجزیه پروتئین کربوهیدرات ها و چربی ها نقش دارد، سیستم ایمنی را تقویت می کند و روی سلامت مغز موثر است. کمبود خفیف این ویتامین می تواند بی علامت باشد اما کمبودهای شدید آن می تواند با مشکلات پوستی بروز کند.

ویتامین B12

ویتامین B12 یا کوبالامین به شکل طبیعی در غذاهای با منشا حیوانی یافت می شود. همچنین می تواند به غذا اضافه شود یا از طریق مکمل ها تامین شود. ویتامین B12 برای ساخت سلولهای قرمز خون مورد نیاز است. نقش مهمی در عملکرد مغز و سلولهای عصبی دارد. ویتامین B12 به پروتئین موجود در غذا می چسبد و در معده توسط اسید کلریدریک و آنزیم ها از پروتئین جدا می شود و در نهایت توسط روده کوچک جذب می شود.

پرو-ویتامین چیست؟

پرو-ویتامین به ترکیباتی گفته می شود که در بدن تبدیل به ویتامین می شوند. واژه های provitamin  و previtamin  مترادف هستند. پرو-ویتامین ها به اندازه ویتامین ها فعال نیستند اما در عوض پایداری بیشتری دارند

برخی پرو-ویتامین ها عبارتند از:

  • پرو- ویتامین A : بتاکاروتن، رتینول و رتینال
  • پرو- ویتامین B5 : پنتنول
  • پرو- ویتامین D2 : ارگوسترول
  • پرو- ویتامین D3 : هفت دی هیدرو کلسترول
  • پرو- ویتامین E : توکوفرول
  • پرو- ویتامین K : منادیون

اکتیوشناسی محصولات پوستی

تومان2,000,000

فیلم وبینار اکتیو شناسی مشتمل بر 6 ساعت آموزش مقدماتی و تکمیلی پیرامون مباحث پپتیدها و اکتیوها درمحصولات مراقبت از پوست می باشد. در این آموزشی اکتیوها و مواد موثره در محصولات پوستی تحلیل و بررسی می شوند.طرفداران این آموزش مشاوران پوستی ، کاربران حرفه ای محصولات ، مدرسان حوزه مراقبت از پوست و مو و فروشندگان محصولات مراقبت از پوست و مو هستند.

لغت های این مقاله همراه با تلفظ صحیح


vitamin A helps to improve skin elasticity and thickness
ویتامین A به بهبود کشسانی و ضخامت پوست کمک می کند
vitamin A is an antioxidant that helps to prevent skin cancer
ویتامین A آنتی اکسیدانی است که جلوی سرطان پوست را می گیرد
vitamin A
ویتامین A
ویتامین A، رتینوئیک اسید و مشتقات آن
vitamin C
ویتامین C
ویتامین C ، اسکوربیک اسید و مشتقات آن
vitamin E
ویتامین E
ویتامین E ، توکوفریل اسید و مشتقات آن

زبان تخصصی پوست

تومان800,000

وبینار اصطلاح شناسی با هدف آموزش اصطلاحات و واژه های زبان انگلیسی در محصولات مراقبت از پوست و مو برگزار شده و فیلم این وبینار به مدت 5 ساعت همراه با فایل PDF اسلاید ها ارائه می شود. این آموزش جهت آشنایی با مهمترین لغت ها و اصطلاحات فیشال و بیوتی تراپی بوده و برای هر شخصی که در این حوزه فعالیت دارد بسیار کاربردی می باشد.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.