جوش و آکنه

تفاوت آکنه قارچی با آکنه معمولی

آکنه قارچی

آکنه قارچی چیست؟

آکنه قارچی یک عارضه پوستی است که در اثر عفونت فولیکول موها با مخمر مالاسزیا ایجاد می شود. این عارضه را فولیکولیت مالاسزیا یا فولیکولیت پیتروسپوروم نیز می نامند. نشانه های این عارضه، برامدگی های جوش مانند ، کوچک و قرمز است که خارش هم دارند.  انسداد ناشی از عفونت قارچ پیتروسپروم گاهی به تشکیل جوشهای سرسفید و پوسچول نیز می انجامد.

آکنه قارچی

آکنه قارچی چه تفاوتی با آکنه معمولی دارد؟

آکنه وولگاریس یا همان آکنه معمولی با آکنه قارچی اشتباه گرفته می شود زیرا هر دو به شکل برآمدگی قرمز رنگ هستند. اما عامل اصلی در آکنه معمولی باکتری سی آکنه است. در آکنه قارچی عامل اصلی، عفونت مخمر مالاسزیا می باشد. برخلاف آکنه معمولی، آکنه قارچی خارش دارد.

درمان آکنه قارچی با آکنه معمولی متفاوت است اما گاهی جوش قارچی و جوش معمولی همزمان تشکیل می شوند.

دیاگرام آکنه قارچی

آکنه قارچی در چه کسانی رایج تر است؟

کسانی که در آب و هوای شرجی و مرطوب زندگی می کنند

کسانی که زیاد تعریق می کنند

کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است

کسانیکه از قبل دچار بیماری های قارچی دیگر مثل درماتیت سبورئیک و تینه آ ورسیکالر هستند

روش تشخیص آکنه قارچی

اول اینکه خارش دارد. همچنین با نمونه برداری و بررسی آن زیر میکروسکوپ نیز قابل تشخیص است. با ارزیابی زیر لامپ وود هم قابل تشخیص است. تحت لامپ وود به رنگ زرد یا سبز فلورسنت در می آید.

درمان جوش قارچی

در درجه اول باید با شوینده های حاوی سلنیوم سولفید یا کتوکونازول شسته شود. مراحل بعدی درمان که توسط پزشک دنبال می شود می تواند شامل کرم های موضعی یا داروهای خوراکی حاوی ترکیبات ضدقارچ باشد.


نکته مهم: اگر آکنه قارچی را درست تشخیص ندهید و مثل آکنه معمولی بخواهید درمان کنید - مثلا اسیدتراپی کنید - نه تنها بهبودی حاصل نمی شود، بلکه باعث بدتر شدن وضعیت و وخیم تر شدن عارضه می شود.

محصول آموزشی مرتبط

آموزش اسکراب اسکالپ و اسپا اسکالپ (تئوری و عملی)

تومان2,700,000

فیلم ضبط شده آموزش اسکراب اسکالپ به مدت پنج ساعت همراه با فایل pdf اسلایدها: آشنایی با اکوسیستم پوست سر، شناخت مشکلات شایع پوست سر، کنترل چربی، رفع شوره، درماتیت سبورئیک،ریزش مو، تقویت مو، اسکراب، دتاکس، کربوکسی تراپی، درمان های پوست سر و اسکالپ

رهایی از آکنه

تومان1,700,000

فیلم ضبط شده ورکشاپ حضوری و وبینار مجازی رهایی از آکنه

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.