ضدآفتاب

فتیله شدن، لوله شدن، پیل شدن ضدآفتاب روی پوست

فتیله شدن ضدآفتاب

گاهی هنگام مالیدن ضدآفتاب روی پوست متوجه می شویم که ضدآفتاب در حال پیل شدن یا فتیله شدن است. انگار که از روی پوست چرک بلند می شود. شبیه زمانی که از روی کاغذ، نوشته ای پاک می کنیم. 

این وضعیت به دلایل مختلفی می تواند بوجود بیاید که به تعدادی از آنها در ادامه اشاره می کنیم

تمیز نبودن پوست

آلوده بودن به چرک و چربی

معمولا توصیه می شود که ضدآفتاب روی پوست تمیز استفاده شود. اگر دست کثیف باشد یا صورت عرق کرده و آغشته به ذرات دود و غبار و چربی باشد ممکن است موقع مالیدن ضدآفتاب این آلودگی ها فتیله شده و لوله شود.

استفاده از محصولات دیگر قبل از ضدآفتاب

گاهی ضدآفتاب روی یک یا چند لایه از محصولات دیگر زده می شود. مثلا اگر ضدآفتاب در مرحله آخر فیشیال استفاده شده باشد ممکن است لوله شود زیرا موادی که لایه لایه روی پوست زده شده ممکن است همراه با ضدآفتاب روی پوست لوله شود. استفاده از مرطوب کننده های سنگین قبل از ضدآفتاب توصیه نمی شود زیرا علاوه بر اینکه از نفوذ فیلترهای شیمیایی ضدآفتاب به داخل پوست جلوگیری می کند ممکن است باعث لوله شدن ضدآفتاب هم بشود

سلولهای مرده

عدم پاکسازی عمقی پوست

گاهی سلولهای مرده انباشته شده روی سطح پوست همراه با ضدآفتاب لوله می شود. به همین علت توصیه می شود که هر شب با یک روتین مناسب منافذ پوست و سلولهای مرده روی سطح پوست را تمیز کنید و یا ماهانه از خدمات پاکسازی پوست یا فیشیال استفاده کنید.

دهیدراته شدن پوست

در پوست دهیدراته سلولهای مرده به صورت نامنظم و سست روی سطح پوست قرار می گیرد. به همین علت با مالیدن ضدآفتاب ممکن است این سلولها جدا شده و لوله شود. در صورتیکه پوست دهیدراته دارید می تواند قبل از ضدآفتاب از مرطوب کننده های آبرسان مناسب استفاده کنید. البته گاهی این مرطوب کننده های آبرسان ممکن است حاوی فیلم فرمر باشد که در این صورت لوله شدن ممکن است حتی احتمالش بیشتر شوئد.

وجود ترکیبات پلیمری

فیلم فرمر ضدآفتاب

گاهی به منظور تقویت SPF داخل خود ضدآفتاب از ترکیبات پلیمری لایه ساز یا فیلم فرمر استفاده می شود. در این صورت اگر ضدآفتاب را سفت روی پوست بمالید ممکن است لوله شود

فیلم فرمر مرطوب کننده

گاهی داخل کرم مرطوب کننده ای که قبل از ضدآفتاب استفاده می شود یا موادی که در مراحل فیشیال، قبل از ضدآفتاب استفاده می شود فیلم فرمر وجود دارد. در این حالت هم اگر ضدآفتاب را سفت روی پوست بمالیم ممکن است لوله یا فتیله شود.

کهنه شدن ضدآفتاب

نزدیک شدن به تاریخ انقضا

اگر مدت زمان زیادی از تولید ضدآفتاب گذشته باشد (مثلا بیشتر از سه سال) ممکن است بافت ضدآفتاب تغییر کند به طوری که موقع استفاده روی پوست لوله شود. بنابراین تاریخ انقضای ضدآفتاب را چک کنید. اگر روی محصول تاریخ انقضا درج نشده، تاریخ تولید آن را چک کنید. اگر سه سال از تاریخ تولید آن گذشته یا اگر بیش از یک سال است که درب  آن باز شده به احتمال زیاد بافتش تغییر می کند.

انبارش نامطلوب

ضدآفتاب های خارجی گاهی قبل از اینکه مراحل گمرک را طب کنند و وارد کشور شوند، مدت زمان طولانی در گمرک و در هوای گرم معطل می مانند. این شرایط نامطوب گمرکی می تواند باعث تغییر بافت محصول شود. 

گاهی ضدآفتاب مدت زمان زیادی در انبار یا ویترین فروشگاه یا داروخانه و در شرایط نامطلوبی مثل پنجره های رو به آفتاب قرار می گیرد. در این صورت هم ممکن است بافت محصول قبل از آنکه دست مصرف کننده برسد تغییر کند. 

گاهی نیز مصرف کننده خودش ضدآفتاب را در شرایط نامطلوب  مثلا در کمدهایی که روبروی پنجره نورگیر هستند یا داخل ماشین نگه میدارد. 

ویدئوی آموزشی: چرا ضدآفتاب روی صورتم لوله می شه!؟

ممکنه ضدآفتاب از تابستان پارسال مانده باشد. یا موارد زیر که باید یک یکی بررسی شود:

  • فاسد شدن ضدآفتاب
  • تمیزنبودن پوست
  • وجود ترکیبات خاص
  • سلولهای مرده روی سطح پوست
  • شرایط نامطلوب نگهداری
  • عدم انجام پاکسازی مناسب پوست
  • وجود مواد پودری و روغنی در ضدآفتاب
  • وجود مواد پودری و روغنی در ضدآفتاب

محصولات آموزشی مرتبط

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.