ضدآفتاب, لک و تیرگی, مراقبت از پوست

آیا ضدآفتاب می تواند ایجاد لک کند؟

لک و ضدآفتاب

سوال می کنند که آیا ضد آفتاب ممکن است باعث ایجاد لک شود ؟ چون همیشه می گویند ضد آفتاب بزنید که لک نشود حالا خود ضد آفتاب چه موقعی ممکن است ایجاد لک کند.

 از دو سه منظر می شود به این سوال پاسخ داد. یکی آن فیلترهای شیمیایی که می گوییم می تواند مسبب لک باشد حالا به چه صورت؟ می دانیم که ضد آفتاب ها دو دسته هستند فیزیکی و شیمیایی. فیزیکی ها مثل آینه نور آفتاب را منعکس می کنند، شیمیایی ها پرتو UV را جذب می کنند، به یک ماده شیمیایی دیگر تبدیل می شوند، در واقع خودشان  را قربانی می کنند تا از پوست محافظت کنند مخصوصا فیلترهای UVA مثل آووبنزون (Avobenzone) این ها در اثر نور آفتاب تجزیه می شوند و دیگر اثر محافظتی ندارند. بنابراین مصرف کننده با این توهم که ضد آفتاب زده و این دارد از پوستش محافظت می کند با خیال راحت می رود جلوی آفتاب قرار می گیرد و غافل از این که دارد پوستش لک می شود این موضوع اول.

 موضوع دوم این است که بعضی از ضد آفتاب ها ترکیباتی داخلشان دارد که در پوست ایجاد تحریک می کند. دیدید بعضی وقت ها ضد آفتاب می زنید پوستتان کهیر می زند یعنی وحشتناک پوست واکنش می دهد. به همین خاطر است که می گویند ضد آفتاب را قبل از این که استفاده کنید یک تست حساسیتی بگذارید یعنی یک گوشه روی پوستتان بزنید یک مدتی بماند که مطمئن شوید ضد آفتاب روی پوست شما اثر تحریکی ندارد. این تحریک به مرور زمان می تواند ایجاد لک کند البته اگر کسی اصرار بورزد به استفاده از آن ضد آفتابی که تحریکش کرده است.

محصولات آموزشی مرتبط با این مبحث

هشت پا – کارگاه لک به زبان ساده

تومان1,700,000

فیلم ضبط شده وبینار آموزشی هشت پا، یا همان کارگاه لک به زبان ساده با سرفصل هایی پیرامون مشکلات پوستی ناشی از لک ، آناتومی، عوامل ایجاد، پیشگیری، درمان و تمام موارد مرتبط با آن می باشد. این DVD شامل یک ساعت مطالب پیش نیاز 6 ساعت آموزش کامل ،فیلم پرسش و پاسخ ها ،همراه بافایل PDF اسلایدها می باشد.

محصولات و ترکیبات ضدآفتاب

تومان1,000,000

در این آیتم آموزشی هر آنچه که در زمینه ترکیبات و  محصولات ضد آفتاب می بایست بدانید مثل شناخت انواع ضد آفتابها و SPF های متفاوت آنها متناسب با نوع پوست ، ترکیب شناسی و لیبل خوانی محصوات ضد آفتاب ، بررسی ضد آفتابهای بی رنگ و رنگی و نقد و بررسی آنها ، مراقبت از پوست صورت و دور چشم  و مقابله با لک توسط محصولات ضد آفتاب و بسیار مطالب دیگر بیان شده است .

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.