جوش و آکنه, مراقبت از پوست

جوش های سرسیاه

جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه به کومدون های روباز گفته می شود که به بیرون از منفذ راه دارند. جوش سرسیاه در واقع نوعی آکنه کومدونی است که در آن عامل باکتری و التهاب هنوز فعال نشده است و فقط در اثر انسداد منافذ پوست و تجمع چربی سبوم داخل روزنه های پوست اتفاق افتاده است. از آنجا که این چربی ها به بیرون از منفذ راه دارند، در اثر مواجهه با هوا اکسیدشده و به رنگ سیاه در می آیند. بخشی از سیاهی این کومدون ها به علت وجود ملانین در داخل کومدون است.

اصطلاحات تخصصی این مبحث را می توانید در آیتم آموزش زبان انگلیسی پوست (اصطلاح شناسی) دنبال کنید. 

blackheads
جوش های سر سیاه
An open comedone is a blackhead, a closed comedone is a whitehead
کومدون باز سرسیاه و کومدون بسته سرسفید است

راهکار های رفع جوش سر سیاه

روتین های پاکسازی پوست

بهترین راهکار درمانی برای رفع مشکل جوش های سر سیاه این است که روتین های پاکسازی روزانه  و شبانه در منزل رعایت شود. یعنی هر شب، پوست با یک شوینده مناسب شسته شده و در ادامه با تونر تمیز شود تا داخل منافذ پوست به خوبی پاک شوند و در نتیجه از تجمع سبوم و سلول مرده جلوگیری شود. این کار وقتی به صورت ادامه دار و منظم انجام شود، روی رفع سرسیاه های فعلی و پیشگیری از بروز جوش های سرسیاه در آینده موثر است.

شوینده حاوی سالیسیلیک اسید

اسید سالیسیلیک علاوه بر زدودن سلولهای مرده، سبوم را در خود حل می کند و در تنظیم چربی هم موثر است.

ژل های لایه بردار

با استفاده از ژل های لایه بردار حاوی AHA پوست را لایه برداری و پاکسازی کنید. این اقدام کمک می کند طی گذر زمان به مرور میزان جوش های سر سیاه کم شده و از بین بروند.

روتین های هفتگی در منزل

استفاده از برخی تکنیک های ساده نیز مانند استفاده از اسکراب های نرم هفته ای یک بار در حمام  به رفع جوش های سرسیاه خیلی کمک می کند.

فیشیال های تخصصی

برای افرادی که روی پوستشان جوش های سرسیاه جمع شده و با روش های معمول و ساده از بین نمی رود از دستگاه هایی مثل درما اِف (اسکین اسکرابر) استفاده می کنند. قدرت این دستگاه خیلی زیاد نیست یعنی کامل نمی تواند همه کومدون ها را تخلیه کند ولی روش نسبتا ملایمی محسوب می شوند.

میکرودرم ابریژن دستگاه دیگری است که برای رفع جوش های سرسیاه استفاده می شود

 

تخلیه کومدون هم گاهی می تواند راهکار جوشهای سرسیاه باشد. اما نکته حائض اهمیت این است که پوست حتما قبل از تخلیه کومدون باید با مواد لایه بردار یا دستگاه هایی مثل بخور آماده سازی و نرم شود و بعد از آن تخلیه انجام شود.

محصولات آموزشی مرتبط

چلچراغ کابین آپدیت 1403

تومان1,600,000

چهل درس کاملا ضروری مراقبت از پوست که برای ورود به این حرفه باید حتما بلد باشید.
اولین گام برای ورود به دنیای بیوتی تراپی و مراقبت از پوست حرفه ای
مخاطبین اصلی :بیوتی تراپیست ها و کاربران حرفه ای اسکین کر و کلیه افرادی که مراقبت از پوست را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند

روتین های پوستی(پوست چرب-پوست خشک)

تومان1,400,000

فیلم ضبط شده وبینارهای روتین های پوست خشک و روتین های پوست چرب همراه با فیلم ضبط شده پرسش و پاسخ هافایل pdf اسلایدها در این آموزش می آموزید که چگونه نوع پـوست را تشخیـص دهید و مطابق آن، راهکارهای مراقبتی ارائه یا محصولات مناسب معرفی کنید.در این آموزش هم روتین های خانگی (هوم کر) و هم روتین های سالنی (کابین) آموزش داده شده است.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.