جوانسازی و ضدپیری, مراقبت از پوست

تیرگی لب: علت ها و راهکارها

تیرگی لب

تیرگی لب ها علت های مختلفی دارد. مانند تیرگی بقیه قسمت ها ی صورت یا بدن، مواجهه با نور آفتاب می تواند باعث این تیرگی شود و همان طور که پوست صورت و دور چشم در اثر از دست دادن آب یا دهیدراته شدن (Dehydration) ممکن است تیره شود پوست لب ها هم یکی از علت هایی که می تواند تیره شود بی آبی یا از دست رفتن رطوبت است.

دود سیگار می دانید که حاوی عوامل اکسید کننده و ایجاد کننده رادیکال های آزاد (Free radicals) است. دود سیگار می تواند باعث تیرگی لب ها شود.

خیلی وقت ها افراد از رژ لب هایی استفاده می کنند که به آن ها حساسیت دارند و یا خمیر دندان هایی استفاده می کنند که به آن واکنش آلژیک یا حساسیت نشان می دهند و این ها همه می تواند باعث تیرگی لب ها شود.

چای زیاد خوردن، قهوه زیاد خوردن به خاطر مصرف بیش از حد کافئین ممکن است این تیرگی لب ها را ایجاد کند.

مشخصا خیلی از این چیزهایی که گفتم مربوط به سبک زندگی می شود مثلا زیاد چای خوردن، سیگار کشیدن، این ها مربوط به سبک زندگی می شود که خوب بایستی آن سیگار را ترک کنند، مصرف قهوه را متعادل کنند خوب این ها که داستان خودش را دارد.

5 علت تیره شدن لب ها: خشکی، سیگار، حساسیت به رژ لب، ملاسما، کافئین

آن تیرگی هم که در اثر نور آفتاب  به وجود می آید مربوط به مبحث ملانین (Melanin) می شود آن داستان سلول های ملانوسیت (Melanocyte) که تحریک می شود، ملانین بیشتر تولید می کند.

برخی از بالم های لب (Lip balm) یا بالم لب ها حاوی فیلترهای ضد آفتاب هستند. آن ها می توانند کمک کننده باشد اثر یک جورایی ضد آفتاب زدن به لب ها می شود.

بالم لب های حاوی ضدآفتاب می تواند از تیره شدن لب جلوگیری کند

 یک بخشی از تیرگی لب ها هم بر می گردد به بیماری های خاص مثل کم خونی و کمبود بعضی از ویتامین ها

بعضی ها تحت در مان های خاصی هستند مثل کموتراپی (Chemotherapy) یا شیمی درمانی که این ها هم ممکن است  باعث تیرگی لب ها شده باشد.

از آن جایی که بخشی از تیرگی لب ها برمی گردد به مسئله رادیکال های آزاد که به شما گفتم مثلا همان دود سیگار یکی از کارهایی که می شود انجام داد استفاده از محصولات یا کرم های حاوی مواد آنتی اکسیدان (Antioxidant) است. بعضی از روغن ها هم مواد آنتی اکسیدان دارند مثلا روغن بادام (Almond oil) یا کره شی باتر (Shea butter). کره که می گویم چون این روغنش جامد است به آن کره می گویند. این ها حاوی مواد آنتی اکسیدان  هم هستند مثل ویتامین E، آنتی اکسیدان هایی که قابل حل در روغن هستند. خوب از آن جایی که یکی از دلایل تیرگی لب ها مسئله از دست رفتن رطوبت است استفاده از این روغن ها و لیپ بالم ها یا بالم لب ها باعث می شود که رطوبت لب ها کمتر تبخیر شود و در نتیجه این روی کاهش تیرگی لب ها تاثیر دارد.

و اما راهکار آخر در مورد لایه برداری است و کلا هر گونه لک و تیرگی یکی از محورهای درمانش لایه برداری است حالا این لایه برداری می تواند شیمیایی باشد یا مکانیکی باشد.

این چیزی که توصیه می کنند مثلا می گویند شکر را با عسل خمیر درست کنید یا با روغن زیتون خمیر درست کنید این ها برای لایه برداری مکانیکی گفته می شود. بد هم نیست دانه های شکر البته اندازه اش درشت است ممکن است خیلی بیش از حد زبر باشد ولی وقتی که این حرکات به آرامی انجام شود می تواند یک لایه برداری فیزیکی از روی لب ها انجام دهد و اگر این تیرگی ها به خاطر وجود ملانین است تا حدودی برطرف شود.

از لیمو هم می شود، سابیدن لیمو به لب ها این کار هم می شود انجام داد که این می شود یک جور لایه برداری شیمیایی. فقط مواظب باشید کارهای عجیب غریب نکنید مثل این کسانی که لیمو روی پوستشان می گذارند تا صبح می ماند از این کارها انجام ندهید. همین یک مقداری که بگیرید هفته ای دو، سه بار بمالید به لب ها اگر کاری قرار باشد بکند این برای شما انجام می دهد.

 خوب پس من اگر بخواهم صحبتم را خلاصه کنم یکی گفتم در اثر از دست رفتن رطوبت ممکن است این اتفاق بیفتد. در نتیجه گفتم بعضی از روغن ها را استفاده کنید یا بالم لب. گفتم ممکن است در اثر نور آفتاب ایجاد شده باشد در نتیجه بالم لب هایی که حاوی فیلتر ضد آفتاب هستند می توانند کمک کنند. همچنین استفاده از مواد آنتی اکسیدان مثل روغن هایی که حاوی ویتامین E است می تواند به رفع تیره شدن لب ها در اثر رادیکال  های آزاد کمک کند و در نهایت هم گفتم یکی از روش های برطرف کردن لک و تیرگی لایه برداری است که هم می تواند به صورت مکانیکی انجام شود هم به صورت شیمیایی. در مورد مکانیکی آن روش اسکراب (Scrub) درست کردن را گفتم و در مورد شیمیایی هم مالیدن لیمو به لب ها راهکار من بود.

محصول آموزشی مرتبط با این مبحث

هشت پا – کارگاه لک به زبان ساده

تومان1,700,000

فیلم ضبط شده وبینار آموزشی هشت پا، یا همان کارگاه لک به زبان ساده با سرفصل هایی پیرامون مشکلات پوستی ناشی از لک ، آناتومی، عوامل ایجاد، پیشگیری، درمان و تمام موارد مرتبط با آن می باشد. این DVD شامل یک ساعت مطالب پیش نیاز 6 ساعت آموزش کامل ،فیلم پرسش و پاسخ ها ،همراه بافایل PDF اسلایدها می باشد.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

1 نظر در “تیرگی لب: علت ها و راهکارها

  1. مهدیه اسماعیل پور گفت:

    مثل همیشه توضیخاتتون کامل و بی نقص بود استاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.