تجهیزات پوستی, مراقبت از پوست

افزایش نفوذ به پوست با جریان الکتریکی

جریان الکتریکی

پنجمین روش افزایش نفوذ ترکیبات موثره به داخل پوست، استفاده از جریان الکتریکی است. دوستان سلام مجدد احسان حسنانی هستم و در ادامه ویدئوهای سریالی ده گانه من در مورد روش های افزایش نفوذ ترکیبات موثره به داخل پوست امروز می خواهم با شما در مورد جریان الکتریکی صحبت کنم.

 ویدئوی قبلی به امواج صوتی اشاره داشت، به امواج فراصوت اشاره داشت، به روشی که به آن سونوفورسیس (Sonophoresis) می گفتیم. امروز جریان الکتریکی که به آن یونتوفورسیس (Iontophoresis) می گوییم.

 جریان الکتریکی دو مدل است: مدل فرکانس پایین و مدل فرکانس بالا.

مدل فرکانس پایین را لوفریکوئنسی (Low frequency) می گوییم و مدل فرکانس بالا را های فریکوئنسی (High frequency) می گوییم. اجازه دهید تفاوت این ها را با هم دیگر ببینیم. دستگاهی که فرکانسش پایین است یا لوفریکوئنسی است در واقع یک جریان الکتریکی مستقیم یا DC را وارد پوست می کند به چه صورت؟ شکل را نگاه کنید. دو تا الکترود است، الکترود منفی و الکترود مثبت. الکترود پسیو (Passive electrode) و الکترود اکتیو (Active electrode) داریم. الکترود پسیو آن چیزی است که کاری نمی کند، در دست مشتری می رود. الکترود اکتیو آن الکترودی است که جریان از داخلش بیرون می آید، روی پروب دستگاه قرار می گیرد.

 در شکل های مختلف معمولا برای دور چشم پروبش با بقیه صورت متفاوت است. این می خواهد چه کار بکند؟ می خواهد موادی را که در اثر جریان الکتریکی حرکت می کنند وارد پوست کند. چه موادی در اثر جریان الکتریکی حرکت می کنند؟ موادی که بار الکتریکی مثبت داشته باشند، یعنی خاصیت اسیدی داشته باشند. مرطوب کننده هایی که یک عامل اسیدی در داخلشان وجود دارد.

چگونه استفاده می شود؟ یک ژلی که حاوی این ترکیبات است روی پوست استفاده می شود، گذاشته می شود. با ژل سونوگرافی فرق می کند. ژل سونوگرافی می خواهد امواج صوتی را منتقل کند. این جا ژلی که روی پوست استفاده می شود می خواهد موادی که در داخلش است را در داخل پوست وارد بکند.

جریان الکتریکی مثبت از الکترود فعال می آید و از الکترود غیر فعال یا پسیو خارج می شود. مواد، داخل پوست می شوند تا کجا؟ تا عمق لایه شاخی. مواد مرطوب کننده تا عمق لایه شاخی یعنی فوقانی ترین لایه پوست نفوذ می کنند و مواد مرطوب کننده وارد پوست می شود. پوست را به صورت موقتی رطوبت رسانی می کند.

آیا موقتی رطوبت رسانی کردن پوست مفید است یا خیر؟ بله فوایدی دارد. یکی از فایده های آن این است که پوست شاداب می شود. برای مراسم هایی مثل عروسی قابل استفاده است و آرایش روی آن قشنگ تر می شود. دومین فایده اش این است که پوستی که رطوبت رسانی شده ترکیبات موثره به داخلش راحت تر نفوذ می کند.

یکی از روش های ده گانه افزایش نفوذ، رطوبت رسانی به پوست است که در ویدئوهای آینده در موردش صحبت می کنم . پس یکی از کارهایی که جریان الکتریکی برای ما می کند افزایش رطوبت پوست است. این افزایش رطوبت پوست هم شاداب سازی می کند و هم افزایش نفوذ ترکیبات موثره را باعث می شود. این روش را در سالن ها هیدرودرمی (Hydrodermi) می گویند. هیدرودرمی ها مد گالوانیک شان جریان مثبت را وارد پوست می کند و موادی که قابل یونیزه شدن هستند و در اعماق پوست نفوذ می کنند.

دستگاه های هیدرودرمی معمولا یک مدی دارند به اسم دزن که اسم علمی اش دسینکراستیشن (Desincrustation) است. دسینکراستیشن یعنی جریان الکتریکی را معکوس کنیم. یعنی ترکیباتی که بار الکتریکی منفی دارند بیایند این دفعه به سمت الکترود ما. یعنی الکترودی که روی پوست گذاشته می شود، ترکیباتی که بار الکتریکی منفی دارد را از پوست خارج بکند. چه ترکیباتی بار الکتریکی منفی دارد؟ اجازه بدهید برویم داخل پوست در موردش صحبت کنیم.

 ساختار پوست را می بینید. منافذ پوست گفتیم یک دسته اش وصل می شود به غدد چربی، یک دسته اش وصل می شود به غدد عرق. آن دسته ای که به غدد عرق وصل می شود کار نداریم. آن دسته ای که به غده چربی وصل می شود نامش فولیکول است. داخلش چیست؟ چربی سبوم. چربی سبوم می خواهد خارج بشود. چه کار باید بکنیم؟ ژل دزن روی پوست می آید.

ژل دزن حاوی ترکیباتی است که قلیایی است، سبوم را تبدیل به صابون می کند و بار الکتریکی منفی به آن می دهد. در نتیجه سموم پوست که در داخل سبوم حل شدند بار الکتریکی منفی پیدا می کنند، توسط جریان الکتریکی منفی به مثبت خارج می شوند. نوعش چیست؟ DC است یعنی جریان مستقیم است، دیرکت کارنت (Direct current) است و از نوع لوفریکوئنسی.

یک نوع جریان الکتریکی داریم به اسم های فریکوئنسی. دستگاهش به این شکل است یک بازویی دارد یا یک هندپیس دارد. رویش کله گی های شیشه ای می آید که چهار مدل مختلف دارد. یک مدلش قارچی است برای نواحی وسیع صورت در شکل دارید می بینید. یک مدلش قاشقی است برای ناحیه چانه. یک مدلش نقطه ای است یعنی روی جوش ها، روی عیوب چهره گذاشته می شود و یک مدلش هم شانه ای است روی پوست سر استفاده می شود.

های فرکوئنسی
پروب قارچی دستگاه های فرکوئنسی

ببینیم کاری که های فریکوئنسی می کند چیست؟ دستگاه های فریکوئنسی یک جریان الکتریکی متناوب واردش می شود. چه اتفاقی می افتد؟ در داخل این کله گی ها که از جنس شیشه تقویت شده است یک گازی وجود دارد، یک گاز بی اثر وجود دارد. این گاز بی اثر می تواند آرگون (Argon) باشد می تواند نئون (Neon) باشد.

اگر گاز آرگون باشد جریانی الکتریکی وقتی به آن وارد می شود نورش بنفش می شود. اگر نئون باشد چیزی که در این شکل می بینید جریان الکتریکی وقتی وارد می شود به آن نور قرمز یا نارنجی می دهد. این نور قرمز کمک می کند به افزایش حرارت موضع. وقتی دستگاه های های فریکوئنسی این پروبشان، این شیشه ها، روی پوست قرار می گیرد همان طور که در شکل می بینید جرقه می زند یک جریان الکتریکی وارد می شود با فرکانس بالا. اکسیژن هوا را به ازون (Ozone) تبدیل می کند.

ازون چیست؟ ضد عفونی کننده. کاربردش چیست؟ روی جوش ها. حالا اگر جوش ها نقطه ای باشد از این کله گی نقطه ای استفاده می کنند. روی نواحی وسیع صورت کله گی های مختلف استفاده می شود. دستگاه های فریکوئنسی کار اصلی اش همان طور که فهمیدیم ضدعفونی کردن است، اما این جریان گرمایی که ایجاد می کند به افزایش نفوذ کمک می کند و گردش خون مویرگی را هم افزایش می دهد.

می خواهم صحبتم را جمع بندی بکنم. در مورد روش پنجم از روش های ده گانه نفوذ به داخل پوست دارم با شما صحبت می کنم. در مورد تاثیر جریان الکتریکی امروز صحبت کردم. انواع جریان الکتریکی را به شما گفتم. لو فریکوئنسی، های فریسکوئنسی.

 لو فریکوئنسی یا همان فرکانس پایین چیزی است که در گالوانیک و دزن اتفاق می افتد. به آن هیدرودرمی می گویند. گالوانیک چه کار می کند؟ مواد با بار الکتریکی مثبت را که خاصیت اسیدی دارند وارد پوست می کند و پوست را به صورت موقتی رطوبت رسانی می کند. این رطوبت رسانی باعث افزایش نفوذ ترکیبات موثره می شود.

دزن چه کار می کند؟ ترکیبات با بار الکتریکی منفی را از پوست خارج می کند. در واقع سموم را ما آمدیم بار الکتریکی منفی دادیم با استفاده از ژل دزن. ژل دزن چه کار می کرد؟ سبوم را صابونی اش می کرد. صابون چیست؟ بار الکتریکی منفی دارد، از پوست خارج می شود.

 می رویم سراغ های فریکوئنسی. های فریکوئنسی دستگاه هایی است که جریان متناوب با فرکانس بالا واردش می شود، اکسیژن هوا را به ازون تبدیل می کند. ازون ضد عفونی کننده است در نتیجه برای درمان آکنه استفاده می شود. گفتیم حرارت ایجاد می کند. حرارت چه بود؟ ویدئوی دوم. باعث افزایش نفوذ ترکیبات می شود، گردش خون مویرگی را بالا می برد.

امیدوارم که این ویدئو برایتان مفید بوده باشد. احسان حسنانی هستم. من را دنبال کنید.

5 روش دیگر هنوز مانده است. ممنونم از توجه تان.

مجموعه آموزش های ده ساعته احسان حسنانی

مجموعه آموزش های ده ساعته احسان حسنانی

لوح فشرده فیلم ورکشاپ چلچراغ کابین

لوح فشرده فیلم ورکشاپ چلچراغ کابین

لوح فشرده فیلم ورکشاپ آکنه

لوح فشرده فیلم ورکشاپ آکنه

لوح فشرده فیلم ورکشاپ راز جوانی

لوح فشرده فیلم ورکشاپ راز جوانی

لوح فشرده فیلم ورکشاپ لک

لوح فشرده فیلم ورکشاپ لک

پکیج مراقبت از پوست - مجموعه پنج لوح فشرده

پکیج مراقبت از پوست – مجموعه پنج لوح فشرده

محصول آموزشی مرتبط با این مبحث

دستگاه های مراقبت از پوست

تومان1,000,000

12 ساعت آموزش تئوری و نیمه عملی و عملی دستگاه های مراقبت از پوست و زیبایی ،آموزش کار با انواع دستگا های اتاق پوست مثل: هیدرودرمی (گالوانیک، دزن، ماسک حرارتی)،های فرکوئنسی،هیدرافیشیال، آکوافیشیال، پلاژن،اسکوم ،دایون پلاس، بخور و اسکین اسکرابر

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.