جوش و آکنه, مراقبت از پوست

علت های جوش فیشیال

جوش بعد از فیشال

جوش فیشیال یا جوش بعد از پاکسازی پوست که بسیار رایج است، دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یک بیوتی تراپیست در زمان انجام مراحل فیشیال کارهایی می کند که می تواند باعث التهاب پوست شود. این التهاب می تواند به تبدیل به جوش شود. 

 

 التهاب پوست در واقع واکنش سیستم دفاعی بدن ما به عوامل محرک است. مثلا اگر دست یا دستگاه های بیوتی تراپیست آلوده باشد ممکن است، باکتری و ویروس به پوست صورت مشتری منتقل شود و ایجاد التهاب و قرمزی پوست کند. قرار گرفتن پوست صورت مشتری در معرض بخور به مدت طولانی و با فاصله نادرست می تواند باعث التهاب شود. استفاده بیش از حد از مواد لایه بردار، استفاده نادرست از دستگاه های لایه بردار مثل پلاژن، رعایت نکردن پروتکل دستگاه هایی مثل های فرکوئنسی، بدبودن کیفیت مواد، استفاه از محصولات تاریخ مصرف گذشته یا تاریخ نزدیک عواملی هستند که می تواند باعث التهاب و تبدیل شن آن به جوش فیشال یا جوش بعد از پاکسازی شود. در این مقاله، تک تک این موارد را بررسی می کنیم.

بخور و جوش فیشیال

یکی از کارهایی که در زمان پاکسازی پوست انجام می شود، بخور دادن است. بخور دارای دو تا پارامتر است که بایستی در آن در نظر گرفته شود:

 • زمان
 • فاصله

در مورد دو پارامتر بالا در آموزش چلچراغ کابین به شکل مفصل صحبت کرده ام. در چلچراغ کابین گفته شده که هر نوع پوست چه مدت بخور را با چه فاصله ای برحسب وجب می تواند تحمل کند.

بخور در اتاق پوست

لایه برداری و جوش فیشیال

یکی از کارهایی که در زمان پاکسازی پوست انجام می شود، لایه برداری و پیلینگ است که انواع دارد:

 • شیمیایی
 • فیزیکی
 • آنزیمی

در صورتیکه بدون در نظر گرفتن قدرت تحمل پوست و بدون آگاهی از ماهیت اسیدها یا سایر لایه بردارها اقدام به اسیدتراپی یا اسکراب کردن پوست نماییم، ممکن است پوست تحریک شده و جوش بزند. تکنیک استفاده از لایه بردارها هم مهم است. برای کسانیکه تازه شروع به کار کردن تکنینک layering در اسیدتراپی توصیه نمی شود. دابل پیلینگ شرایط خاصی دارد و همیشه درست نیست زیرا می تواند باعث التهاب و جوش فیشال شود.

اسیدتراپی

ماساژ و جوش فیشیال

یکی از کارهایی که در زمان پاکسازی پوست انجام می شود، ماساژ دادن پوست است که انواع دارد:

 • ماساژ تحریک سلولی
 • ماساژ ریلکسی
 • ماساژ لیفت و جوان سازی

ماساژ صورت از آنجا که بدون هزینه است، طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از پیج ها تکنیک های ماساژ صورت را به اشتباه آموزش می دهند. اگر فشار ماساژ بیش از حد باشد، می تواند باعث ایجاد التهاب و نهایتا جوش فیشال شود. بک ماساژ حرفه ای صورت مراحلی دارد که در آموزش لیفت و جوان سازی  آموزش داده شده است.

ماساژ صورت
مراحل ماساژ لیفت. برای تهیه آموزش لیفت و جوان سازی روی تصویر کلیک کنید

برون ریزی

گاهی پیش می آید که بهبود آکنه یک مرحله بدترشدن گذار را طی می کند. این پدیده را برون ریزی آکنه می گویند. البته این مرحله گذار برای همه پیش نمی آید، بلکه در حدود 20 درصد افراد پیش می آید. معمولا هم وقتی  است که یک محصول یا داروی جدید استفاده می شود. به همین علت یکی از مواردی که قبل از انجام فیشیال باید در فرم مشاوره پرسیده شود این است که آیا قبلا فیشیال گرفته است یا نه؟ اگر قبلا فیشیال نگرفته بهتر است به او توضیح دهید که به احتمال 20 درصد ممکن است دچار برون ریزی شود. یعنی قبل از درمان کامل، یک مرحله گذار بدتر شدن را بگذراند.

برون ریزی به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیفتد:

 • استفاده از محصول یا درمان جدید
 • واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به ماده یا درمان جدید
 • به سطح آمدن جوش های نهفته

برون ریزی به انگلیسی

acne purging = برون ریزی آکنه

محصول آموزشی مرتبط

چلچراغ کابین آپدیت 1403

تومان2,100,000

چهل درس کاملا ضروری مراقبت از پوست که برای ورود به این حرفه باید حتما بلد باشید.
اولین گام برای ورود به دنیای بیوتی تراپی و مراقبت از پوست حرفه ای
مخاطبین اصلی :بیوتی تراپیست ها و کاربران حرفه ای اسکین کر و کلیه افرادی که مراقبت از پوست را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “علت های جوش فیشیال

 1. شکوری گفت:

  من چند مورد رو درباره ی بر طرف کردن جوش امتحان کردم ولی اثری نداشته می خوام صورتمو پاک سازی کنم

  1. باید بررسی بشه ببینیم علت جوش ها چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.