جوش و آکنه, مراقبت از پوست

علت های جوش فیشیال

جوش بعد از فیشال

جوش فیشیال دلایل مختلفی می تواند داشته باشد و در یک اقدام فشیال کارهای مختلفی می کند. حالا باید یکی یکی عوامل را بررسی کنیم ببینیم که چه عواملی ممکن است به وجود آورنده این جوش ها باشند.

بخور و جوش فیشیال

جوش فیشیال در اثر بخور می تواند بوجود بیاید

خوب یکی از کارهایی که در فشیال انجام می شود بخور دادن است. بخور دادن دو تا پارامتر است که بایستی در آن در نظر گرفته شود. یکی پارامتر فاصله است، یکی پارامتر زمان. پارامتر فاصله آن هایی که در کلاس های چلچراغ من بودند برایشان گفتم که چقدر بایستی فاصله وجود داشته باشد بین بخور و صورت در افراد مختلف.

پارامتر زمان و فاصله در پوست خشک و چرب با هم متفاوت است.
برای افرادی که پوست چرب دارند فاصله بخور با صورت می تواند کمتر باشد و مقدار زمان مواجهه هم می تواند بیشتر باشد. حالا اگر که یک پوستی خشک باشد و بیاید بیش از حد بخور بگیرد یعنی زمان بیشتر و آن بخور بیاید فاصله اش نزدیک تر شود به صورت، در نتیجه این پوست حساس تر می شود. هر چند که بخور تا یک حدی پوست را حساس می کند اما اگر که بیش از حد حساس شود به طوری که این بخور دادن پوست را تحریک کند این خودش می شود یکی از عوامل جوش زدن پوست بعد از فشیال گرفتن.
به طور کلی اصلا بعضی از پوست ها ذاتا نسبت به جوش حساس ترند می گوییم Acne prone یا حساس هستند که در مورد این هم صحبت خواهم کرد. پوست هایی که حساس به آکنه هستند، مستعد به آکنه هستند یا حساس هستند خوب باید فشیال با ملایمت برایشان انجام شود.

لایه برداری و جوش فیشیال

در فشیال علاوه بر بخور کارهای دیگر هم ممکن است انجام دهند. یکی از کارهایی که می شود، لایه برداری کردن است. یعنی چه؟ یعنی پوست یک پاکسازی عمقی می شود، کلینزینگ (Cleansing) انجام می شود، تونرینگ (Tonering) انجام می شود بعد می آید یک لایه برداری حالا این لایه برداری می تواند با آ اچ آ (AHA) باشد، بی اچ آ (BHA) باشد، پی اچ آ (PHA) باشد، روش های مختلف لایه برداری ممکن است اصلا اِسکراب (Scrub) باشد یا هر چیز دیگری. این لایه برداری اگر که باعث تحریک و التهاب شود همین التهاب ممکن است ایجاد جوش کند. البته یک قرمزی مختصر در حد صورتی شدن که به آن پینکی گلو (Pinky glow) می گوییم یا مثلا درخشش یا سرخ و سفید شدن پوست بعد از فشیال تا آن حد طبیعی است، اما از آن حد اگر که بگذرد پوست جوش می زند.

ماساژ و جوش فیشیال

یکی از کارهایی که در فشیال می شود ماساژ دادن پوست است. ممکن است که رفته باشید فشیال و برایتان ماساژ داده باشند. این ماساژ دادن نیروی زیادی را اعمال کرده باشد به پوست. همین نیروی زیاد باعث تحریک و التهاب می شود و در نتیجه این جوش هایی که در فشیال به وجود می آیند من در یک کلمه بخواهم خلاصه کنم اکثرا ناشی از التهاب هستند.

اما یک عامل دیگر هم وجود دارد، یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن جوش هایی هستند که از قبل در حال تشکیل شدن هستند، یعنی نهفته هستند و الان با فشیال بالا می آیند یعنی چی؟ یعنی قبلا در منافذ پوست فرد باکتری ها جمع شدند، رشد کردند، عوامل ایجاد آکنه را به وجود آوردند حالا با یک فشیال، با یک لایه برداری که انجام می شود این عوامل بالا می آید و جوش ها خودش را نشان می دهد.
کرم ضدآفتاب و جوش فیشیال

برون ریزی و جوش فیشیال

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث شود بعد از فشیال صورت جوش بزند استفاده از محصولاتی است که مواد روغنی یا کومدوژن (Comedogenic) در داخلشان زیاد است مثل مینرال اویل ها (Mineral oil). این مواد معدنی می آید با بستن منافذ پوست شرایط را به گونه ای رقم می زند که پوست مستعد جوش زدن شود. چون جوش ها موقعی به وجود می آیند که منافذ پوست بسته شود، شرایط بی هوازی، شرایط کم اکسیژن برای باکتری های بی هوازی فراهم شود. یادمان باشد باکتری هایی که در عمق منافذ پوست هستند و باکتری های مولد آکنه هستند هر گونه عاملی که باعث مسدود شدن منافذ شود و راه ورود هوا را به آن مسدود کند، فرصت را برای رشد غنیمت می شمارند و ممکن است که رشد کنند و ایجاد آکنه کنند.
یکی دیگر از سوالاتی که باید از آن ها بپرسید این است که دفعه قبلی کی فشیال گرفتید؟ کسانی که مدت زمان زیادی است که فشیال نگرفتند یکی از کسانی هستند که معمولا بعد از فشیال صورتشان جوش می زند. این را باید به آن ها بگویید که آن سرخی، آن صورتی شدن خفیف بعد از فشیال طبیعی است و ممکن است با توجه به این که شما خیلی وقت است فشیال نگرفتید و ممکن است جوش های نهفته داشته باشید امکان بروز آکنه یا جوش بعد از فشیال برای شما است.

ضدآفتاب وجوش فیشیال

ضدآفتاب و جوش فیشیال
ضدآفتاب اگر درست پاکسازی نشود می تواند باعش بروز جوش فیشیال شود

یکی دیگر از چیزهایی که ممکن است باعث ایجاد جوش کند بعد از فشیال آن کرم ضدآفتابی است که فرد می زند به پوست بعد از این که کار تمام شد. چون می دانید که وقتی که پوست لایه برداری می شود این نسبت به آفتاب خیلی حساس می شود درنتیجه مشتری قبل از این که بیرون برود اگر که آفتاب باشد باید حتما ضد آفتاب بزند. آن افرادی که اکنی پرون هستند یا پوست حساس دارند یا مستعد آکنه هستند را شناسایی کنید و نوبتتان را یک موقعی دهید که بعد از فشیال نیاز به ضد آفتاب زدن نداشته باشد. مثلا این افراد را بهشان بگویید دم غروب بیایند که بعد از فشیال دیگر نیازی نباشد که ضد آفتاب بزنند. ضد آفتاب نزنند و موقعی هم که رفتند حتما حتما به آن ها تاکید کنید که آرایش نکنند تا یک مدتی، مثلا تا یکی دوشب حداقل آرایش نکنند.

محصول آموزشی مرتبط

چلچراغ کابین

تومان500,000

چهل درس کاملا ضروری مراقبت از پوست که برای ورود به این حرفه باید حتما بلد باشید.
اولین گام برای ورود به دنیای بیوتی تراپی و مراقبت از پوست حرفه ای
محتوی آموزش: 9 ساعت آموزش به همراه فایل PDF اسلاید ها به و آموزش اسید تراپی رایگان
مخاطبین اصلی :بیوتی تراپیست ها و کاربران حرفه ای اسکین کر و کلیه افرادی که مراقبت از پوست را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.