جوش و آکنه

آیا آفتاب جوش را خشک می کند؟

آیا آفتاب جوش را خشک می کند؟

نور خورشید به مقدار کم برای بدن و ذهن مفید است. پرتوهای فرابنفش آفتاب، منبع مهم ویتامین D بوده و باعث سلامت استخوان ها می شود. نور خورشید می تونید روحیه را افزایش دهد و استرس را کم کند. نور خورشید باعث تولید سروتونین می شود که به هورمون شادابی معرف است. در مقابل، کمبود نور خورشید می تواند باعث افسردگی شود.

سروتونین هورمون شادابی

تاثیرات مثبت نور آفتاب

پرتوفرابنفش آفتاب در صورتیکه به میزان کم به پوست تابیده شود، می تواند خاصیت کاهش پاسخ سیستم ایمنی را داشته باشد به همین علت اثر ضدالتهابی دارد. به همین علت افرادی که آکنه دارند گاهی گزارش می کنند که مواجهه محدود با آفتاب وضعیت آکنه آنها را بهبود بخشیده است.

تاثیر نور آفتاب بر سیستم ایمنی

تاثیر منفی آفتاب بر جوش

افرادی که پوست مستعد آکنه دارند حتما متوجه شده اند که وضیعت پوستشان در ماه های گرم سال بدتر می شود.

دلایلی زیر را می تواند برشمرد:

نور خورشید باعث دهیدراته شدن پوست چرب و از دست رفتن رطوبت آن می شود. به همین علت سلولهای چربی پوست برای جبران این وضعیت، سبوم بیشتری تولید می کنند.

نورآفتاب همچنین باعث شاخی شدن بیش از حد سلولهای دیوار منافذ پوست و پدیده هایپرکراتینیزاسیون یا ضخیم شدن دیوار فولیکول می گردد. این سلولهای شاخی شده همانند دست انداز عمل کرده و اجازه عبور سبوم را نمی دهد و باعث انسداد منافذ پوست و آکنه می شود.

در ماه های گرم سال، تولید عرق بیشتر می شود. تجمع عرق روی سطح پوست باعث جذب آلودگی ها شده و محیط را برای رشد بیشتر باکتری مولد آکنه محیا تر می کند.

آکنه تابستانی

نور آفتاب باعث ایجاد نوع خاصی از آکنه به نام آکنه تابستانی یا آکنه مایورکا شود.

 Acne Aestivalis = آکنه تابستانی

Mallorca Acne = آکنه مایورکا

در گذشته تصور می شد که علت بروز این نوع آکنه بیشتر به خاطر وجود رادیکال های آزاد است که در اثر مواجهه با افتاب تشکیل می شود. اما این تئوری هنوز اثبات نشده است.

آکنه تابستانی، بیشتر خانم های 25 تا 40 ساله را درگیر می کند و معمولا در کسانی که سابقه آکنه نوجوانی را داشته اند رخ می دهد.

چه کار کنیم در تابستان کمتر جوش بزنیم؟

از ضدآفتاب های مناسب پوست های مستعد آکنه استفاده کنید.

میزان مواجهه با آفتاب را محدود کنید.

پس از هربار تعریق صورت را بشویید.

با توجه به میزان تعریق ممکن است نیاز باشد پوست صورت به جای دو بار، سه بار در روز شسته شود

اگر سه بار مجبور شدید صورت را بشویید، حتما دو بار از این سه بار با شوینده ملایم باشد.

دو بار در روز مرطوب کننده بزنید.

 

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.