اکتیوشناسی, مراقبت از پوست

اکتیوهای ضدالتهاب پوست

اکتیوهای ضدالتهاب

التهاب پوست زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن تحریک شود. سیستم ایمنی بدن ممکن است در پاسخ به عوامل محرک مثل ماساژ دادن خشن، به کارگیری بیش از حد مواد لایه بردار، بخور دادن بیش از حد پوست، محصولات پوستی نا مرغوب یا تاریخ مصرف گذشته ایجاد شود. اگر هنگام کار روی پوست صورت مشتری، دست ها یا ابزار بیوتی تراپیست آلوده باشد، باکتری و ویروس می تواند ایجاد التهاب کند. اگر هنگام کار روی پوست کلاینت، جراحتی ایجاد شود این جراحت یا زخم می تواند به بروز التهاب منجر شود. پس از اسیدتراپی معمولا پوست دچار التهاب می شود.

برای مدیریت التهاب پوست روش های مختلفی می توان استفاده کرد: از جمله به کارگیری گوی یخی، چکش سرد، کمپرس آب سرد و از همه مهمتر ماسک ها و کرم های ضدالتهاب غیر دارویی. توجه داشته باشید که به عنوان یک بیوتی تراپیست، بهتر است از راهکارهای دارویی کمتر استفاده کنید. داروهای ضدالتهاب مثل کورتون ها در مواقعی استفاده می شود که التهاب قابل کنترل نباشد که در این صورت برای درمانی دارویی باید به پزشک ارجاع داده شود.

اما به عنوان یک فیشالیست یا بیوتی تراپیست بهتر است اکتیوهای ضدالتهاب غیر دارویی را بشناسیم و تا جای ممکن التهاب را با ماسک ها و کرم های حاوی این مواد کنترل کنیم.

مواد موثره ضدالتهاب غیر دارویی

آلوئه ورا

برگ گیاه آلوئه ورا حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و آنتی اکسیدان های مختلف است. این ترکیبات مغذی موجب رفع التهاب پوست و رطوبت رسانی پوست می شوند.

درداخل برگ آلوئه ورا ماده ژله ای شکل بی رنگی وجود دارد که استفاده از خواص درمانی آن برای بیماری ها و همچنین برای خاصیت نرم کنندگی پوست قدمتی هزاران ساله دارد. آلوئه ورا خاصیت ضدالتهابی دارد و برای کنترل بیماری های پوستی مثل پسوریازیس از آن استفاده می شود. به نظر می رسد که با افزایش گردش خون، سرعت بهبود زخم را بهبود می بخشد.

 Aloe vera = آلوئه ورا

Psoriasis = پسوریازیس

ترکیبات مهم آلوئه ورا

نیاسینامید

نیاسینامید یکی از شکل های ویتامین B3 می باشد و نام دیگر آن نیکوتینامید است. یکی دیگر از شکل های ویتامین B3 نیکوتینیک اسید است. کمبود این ویتامین می تواند مشکلات پوستی، کلیوی و مغزی ایجاد کند. نیاسینامین به شکل طبیعی در برخی سبزیجات و غلات وجود دارد اما فرم سنتزی آن در مرطوب کننده ها، سرم های درمانی و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. نیاسینامید از انتقال رنگدانه ها در پوست جلوگیری می کند. خاصیت ضدالتهابی دارد و قرمزی پوست را کاهش می دهد و قدرت حفظ رطوبت پوست را افزایش می دهد.

 

Niacinamide = نیاسینامید

Nicotinamide = نیکوتینامید

nicotinic acid = نیکوتینیک اسید

نیاسینامید

سنتلا آسیاتیکا

سنتلا آسیاتیکا به انگلیسی گوتوکولا به فارسی گیاه قاشقی یا گیاه بشقابی از گیاهانی است که در طب سنتی چین و شرق آسیا استفاده می شده. در سری لانکا، سنتلا آسیاتیکا را به عنوان سبزی خوردن استفاده می کنند.

Gotu kola = گوتوکولا

Centella asiatica = سنتلا آسیاتیکا

تحقیقات نشان داده که سنتلا آسیاتیکا می تواند رطوبت رسانی به پوست را افزایش داده  و از پوست در برابراسترس های اکسیدانی ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند. سنتلا آسیاتیکا قادر است  سددفاعی طبیعی پوست را بازیابی کند و خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی دارد.

سنتلا آسیاتیکا

بابونه

دو گونه اصلی این گیاه بابونه آلمانی (ماتریکاریا) و بابونه رومی هستند. بیزابولول، کامازولن و آپیژنین ترکیبات اصلی بابونه هستند که به این گیاه خاصیت ضدالتهابی می دهند. بابونه به صورت دمنوش هم مصرف می شود.

Bisabolol (or α-bisabolol) = بیزابولول

Chamazulene = کامازولن

Apigenin = آپیژنین

یکی از مواد موثره کرم اگزما کنترل اگزاسین اسانس روغنی بابونه آلمانی است که نام علمی آن chamomilla recutita oil می باشد. 

شیرین بیان

شیرین بیان که به آن گلابرا و لیکوریس هم گفته می شود در طب سنتی ژاپن استفاده می شده است. گلابریدین (روشن کننده پوست) و لیکوکالکون (آنتی اکسیدان و ضدالتهاب) ترکیبات اصلی آن هستند.

Licochalcone = لیکوکالکون

Glabridin  = گلابریدین

در ژل مرطوب کننده کف سر اسکالپ ریلیف فولیکا در کنار پلی دوکانل از لیکوکالکون آ استفاده شده است که هر دو ضدالتهاب هستند.

توضیحات ویدئویی اکتیوهای ضدالتهاب

التهاب پوست بعد از فیشیال ممکن است به علت ماساژ با فشار زیاد، استفاده بیش از حد از بخور یا استفاده بیش از حد ازمواد لایه بردار باشد. دست آلوده و ابزارهای آلوده هم ممکن است ایجاد التهاب کنند.  برخی از عوامل التهاب شناخته شده نیست و قابل پیشگیری نمی باشد به همین علت بعداز انجام اقدامات پاکسازی و فیشال باید نسبت به رفع التهاب بامحصولات حاوی اکتیوهای ضدالتهاب اقدامات لازم انجام شود. 

آلوئه ورا، نیاسینامید، بابونه، شیرین بیان و سنتلا آسیاتیکا از اکتیوهای ضدالتهاب هستند. 

مبحث کامل اکتیوهای ضدالتهاب را در آموزش اکتیوشناسی من دنبال کنید. در چلچراغ کابین هم بین 15 دقیقه تا 30 دقیقه در مورد اکتیوشناسی صحبت خواهیم کرد

دکسپانتنول

دکسپانتنول یا دپنتنول یکی از ایزومترهای پانتنول است
پیش ساز ویتامین ب۵ یا پنتوتنیک اسید است
کاربردهای دکسپانتنول
،جذب و حفظ رطوبت پوست ترمیم زخم و کمک به بیوسنتز لیپیدهای لایه شاخی،ضدالتهاب است  و التهابات ناشی از اسیدتراپی را کم می کند

محصولات آموزشی مرتبط با این مبحث

اکتیوشناسی محصولات پوستی

تومان2,000,000

فیلم وبینار اکتیو شناسی مشتمل بر 6 ساعت آموزش مقدماتی و تکمیلی پیرامون مباحث پپتیدها و اکتیوها درمحصولات مراقبت از پوست می باشد. در این آموزشی اکتیوها و مواد موثره در محصولات پوستی تحلیل و بررسی می شوند.طرفداران این آموزش مشاوران پوستی ، کاربران حرفه ای محصولات ، مدرسان حوزه مراقبت از پوست و مو و فروشندگان محصولات مراقبت از پوست و مو هستند.

ترکیب شناسی محصولات پوستی

تومان1,000,000

فیلم وبینار ترکیب شناسی آموزشی تخصصی برای آن دسته از مخاطبین که نیاز به تکمیل دانسته های علمی خود در حوزه مراقبت از پوست و مو دارند می باشد. این آیتم آموزشی شامل 7 ساعت آموزش تخصصی همراه با فایل PDF اسلایدها با موضوع شناخت ترکیبات و کاتالوگ خوانی محصولات بوده و نیاز به دیدن آموزش های پیش نیاز مثل چلچراغ کابین، آناتومی و اکتیو شناسی دارد.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.