اکتیوشناسی, ترکیب شناسی, مراقبت از پوست

افزایش نفوذ به پوست با چسباندن به مولکول های چرب

مولکول های چرب

یکی دیگر از روش های افزایش نفوذ ترکیبات موثره به داخل پوست، تغییر شکل دادن روی مولکول آن ها و چسباندن مولکول مورد نظر به یک مولکول چرب است. دوستان سلام احسان حسنانی هستم. در این ویدئو می خواهم در مورد روش نهم از دهم از سری آموزش های ویدئویی روش های نفوذ به پوست برای شما از روشی صحبت کنم که در پپتیدهای (Peptides) ضد سفیدی مو، پپتیدهای ضد التهاب و پپتیدهای کلاژن (Collagen) ساز استفاده شده است. بنابراین تکنولوژی مهمی را می خواهم به شما معرفی کنم و آن چسباندن به مولکول های چرب است.

برویم سراغ کاربرد اول که همان پپتیدهای ضد سفیدی مو است. ممکن است که پیش خودتان فکر کنید آیا سفیدی مو راه حل دارد یا نه؟ من امروز می خواهم به شما تکنولوژی را معرفی کنم که هنوز در مرحله تحقیقات است. این مقاله ای هم که می بینید در این پشت گذاشتم مقاله از سال 2018 است و این تکنولوژی در حال پا گرفتن است. برویم ببینیم که چه کار می کند.

 برای این که یک محصولی بتواند ملانین سازی (Melanin) را در موها تقویت کند باید برود داخل ریشه موها یعنی داخل عمق فولیکول (Follicle) مو یعنی نیم سانت برود زیر سطح پوست و برسد به ریشه مو و بخش پیازی شکل آن که سلول های ملانوسیت (Melanocyte) در داخلش قرار گرفته اند. سلول های ملانوسیت مثل یک دستگاه هستند اگر من آن ها را به یک دستگاه تشبیه اش کنم روی آن یک سری دکمه هایی وجود دارد که این دستگاه ON و OFF می شود. در واقع ژن تولید ملانین  را می تواند OFF کند یا ON کند، روشن کند یا خاموش کند. ژن ها تحت تاثیر هورمون ها هستند. هورمونی که می آید ژن ملانین سازی را روشن می کند اسمش ملانوتروپین (Melanotropin) است یک نوع پپتید است و همان طور که می دانید پپتیدها از اتصال اسیدهای آمینه (Amino acid) به دست آمده اند. توالی این اسیدهای آمینه مثل اثر انگشت است برای این پپتیدی که به آن هورمون ملانوتروپین می گوییم. همان طور که بعضی از درها وقتی که می خواهند باز شوند، بعضی از دستگاه ها وقتی می خواهند روشن شوند اگر کلیدهایی روی آن گذاشته باشند که با اثر انگشت کار می کند در واقع کلیدی که روی سطح سلول های ملانوسیت که شبیه هشت پا هستند قرار گرفته فقط با یک اثر انگشت کار می کند و آن اثر انگشت توالی اسیدهای آمینه پپتید ملانوتروپین است. دانشمندان آمدند تحقیق کردند این اثر انگشت را شبیه سازی کردند. انگار که شما بروید یک انگشت شبیه انگشت من با استفاده از این پرینتر سه بعدی ها درست کنید بیایید روی این دکمه بگذارید. یک همچین کارهایی می شود انجام داد. همچین تکنولوژی در آن وجود دارد آن پپتیدی که از توالی اسید آمینه مهم هورمون ملانوتروپین بود را شناسایی کردند. خوب این بایستی بیاید و بچسبد روی سطح سلول های ملانوسیت یعنی باید کجا برود؟ یعنی باید بیاید برود در اعماق فولیکول مو برساند خودش را به بخش پیازی شکل ریشه مو که به آن پیاز مو می گویند. خوب برای افزایش نفوذ این، یکی از راهکارهایی که به کار برده شده این است که آن پپتید را به یک مولکول چرب چسباندند. البته نفوذ این ترکیب احتیاج به مواد شیمیایی مثل الکل هم دارد که روش دهم می شود در ویدئوی بعدی باید در موردش صحبت کنم، روش کمیکال اِن هنسرها (Chemical enhancers)، کمیکال پنتریشن اِن هنسرها (Chemical penetration enhancers) یا مواد نفوذ دهنده شیمیایی که یکی از آن ها الکل ها است در ویدئوی دهم با شما صحبت می کنم. پس کاربرد اول را در موردش توضیح دادم می خواهیم با استفاده از این تکنولوژی موها را سیاه کنیم.

 برویم سراغ کاربرد دوم. کاربرد دوم پپتیدهای ضد التهاب هستند. در پوست ما وقتی که می خواهد التهاب به وجود آید بایستی یک سری از سلول ها که الان در این شکل به شما نشان داده شده که سلول های زیادی هم هستند مواد واسطه التهابی یا سایتوکین ها (CYTOKINE) را تولید کنند چیزی که وسط این دایره دارید می بینید. یکی از این مواد وااسطه التهابی اینترلوکین ها (Interleukin) هستند که اینترلوکین 6 را ما الان با آن کار داریم. اینترلوکین 6 توسط فیبروبلاست ها (Fibroblast) وکراتینوسیت ها (Keratinocyte) ساخته می شوند. روی سطح این سلول ها هم مثل سلول ملانوسیت از این رسپتورها (Receptor) وجود دارد، از این دکمه ها وجود دارد که دستگاه را خاموش و روشن می کند. یعنی این دستگاه تولید اینترلوکین توسط این کلید روشن می شود آن کلید چیست؟ آن کلید پپتیدهای طبیعی بدن است. باز دوباره رفتند آن توالی را شناسایی کردند یک چیزی تولید کردند که می آید روی سطح این سلول های رسپتور ساخت اینترلوکین قرار می گیرد نمی گذارد تولید شود. برای افزایش نفوذ این ترکیب به داخل پوست هم از همین تکنولوژی که من دارم به شما معرفی می کنم استفاده شده یعنی چسباندن به یک مولکول چرب.

 برویم سراغ کاربرد سوم و آن پپتیدهای کلاژن ساز است. روی سطح سلول های فیبروبلاست که با مثلث در این شکل نشان داده شده از این کلیدها دوباره وجود دارد. دکمه ای وجود دارد که وقتی فشار داده می شود کلاژن ساخته می شود. چه کسی این دکمه را فشار می دهد؟ کلاژن (Collagen) خورد شده و اِلاستین (Elastin) خورد شده پوست. توالی آن ها را هم شناسایی کردند پپتیدش را ساختند داخل پوست می آید و روی سطح این سلول های فیبروبلاست قرار می گیرد یعنی می آید این دکمه کلاژن سازی این ها را می زند با اثر انگشتش تا روشن شود. برای افزایش نفوذ این هم به داخل پوست از تکنولوژی چسباندن به مولکول های چرب استفاده شده است.

 پس در این ویدئو در مورد تغییر شکل مولکولی با شما صحبت کردم. می خواهیم مولکول هدف را با استفاده از مولکول های چرب وارد پوست کنیم. در ویدئوی بعدی که ویدئوی آخر ما است در مورد مواد شیمیایی نفوذ دهنده یا کمیکال اِن هنسرها با شما صحبت خواهم کرد. احسان حسنانی هستم. امیدوارم این ویدئو برایتان مفید بوده باشد. در ادامه با من باشید.

محصولات آموزشی مرتبط با این مبحث

چلچراغ کابین آپدیت 1403

تومان2,100,000

چهل درس کاملا ضروری مراقبت از پوست که برای ورود به این حرفه باید حتما بلد باشید.
اولین گام برای ورود به دنیای بیوتی تراپی و مراقبت از پوست حرفه ای
مخاطبین اصلی :بیوتی تراپیست ها و کاربران حرفه ای اسکین کر و کلیه افرادی که مراقبت از پوست را به عنوان شغل خود انتخاب کرده اند

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.