صافی و کراتین مو

گلیوکسیلیک اسید در محصولات صافی مو و بوتاکس مو

گلیوکسیلیک اسید

گلیوکسیلیک اسید یا گلایوکسیلیک اسید (همان فرمیک اسید یا اکسواستیک اسید) که یک اسید آلدهیدی محسوب می شود. این اسید پس از منع فرمالدهید به شکل گسترده ای در محصولات صاف کننده مو به خصوص صافی کراتین یا کراتین برزیلی جای پای خود را باز کرد. به نقل از منابع، گلایوکسیلیک اسید در اثر مواجهه با حرارت می تواند فرمالدهید آزاد کند.

مولکول گلیوکسیلیک اسید یا فرمیک اسید همانطور که می بینید یک عامل آلدهیدی و یک عامل اسیدی دارد

اثر صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید نیمه دائمی است و بین 5 تا 10 شستشو ماندگاری دارد. گلایوکسیلیک اسید از کوتیکول مو عبور کرده، به کورتکس وارد می شود و روی  پیوندهای هیدروژنی و اسید امینه تیروزیناز اثر می گذارد. پیوندهای دی سولفیدی را نمی شکند اما روی آنها تاثیر می گذارد. صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید در حضور حرارت و با ایجاد یک ساختار بیوپلیمری، مو را صاف می کنند. 

گلیوکسیلیک اسید در بوتاکس موی فلپس امگا

مشتقات گلایوکسیلیک اسید مثل glyoxyloyl carbocysteine  و glyoxyloyl keratin aminoacid oxoacetamide نیز در صاف کننده های مو استفاده می شوند. این مواد در ساختار مو تغییر موقتی ایجاد می کنند. مکانیسم عملکردشان مشابه بقیه صاف کننده های اسیدی است.

علاوه بر تشکیل پیوندهای عرضی که قبلا در مورد شان صحبت کردیم، آلدهید ها با آمینو اسیدهای مو واکنش داده و ترکیباتی مثل ایمین ها (imine ) و همی استال ها (hemiacetal ) در مو تشکیل می دهند. مسبب اصلی تشکیل این ترکیبات دمای بالا است که در اثر استفاده از اتوی مو در پروسه کراتینه کردن مو ایجاد می شود.

استفاده از ترکیبات آزادکننده فرمالدهید تحت نام بدون فرمالدهید روز به روز در حال گسترش است. این محصولات قول ایمنی بیشتر می دهند، در حالی که ادعای بی اساسی بیش نیست.

علی رغم اینکه  صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید روی سطح مو را با لایه ای به ظاهر محافظ می پوشانند و به آن ظاهری درخشان می دهند، گلایوکسیلیک اسید کراتین های مو را از بین می برد و باعث کاهش مقاومت کششی ساقه مو و شکننده شدن مو می شود.

منبع مقاله = karger.com

لغت نامه مقاله

formic acid = فرمیک اسید = نام دیگر گلیوکسیلیک اسید، یکی ازترکیبات تشکیل دهنده صاف کننده های اسیدی

Semipermanent = نیمه دائمی = موادی که اثرشان بعد از چند بار شستشو از بین می رود

disulfide bridges = پل های گوگردی = پیوندهای گوگردی = پیوند شیمیایی و محکم عرضی رشته های پروتئین در تارهای مو

straightening the hair = صاف کردن مو

tensile strength of the shafts = مقاومت کششی ساقه مو

محصول آموزشی مرتبط با این مبحث

ترکیب شناسی محصولات صافی و احیای مو

تومان2,500,000

در این مبحث آموزشی به طور مفصل راجع به نقش کراتین در ساختار مو، کراتین هیدرولیزشده و اسیدهای آمینه ،پیوندهای مو، ویتامین های مورد نیاز مو، فرمالدهید ها و ترکیبات آنها،جایگاه تیوها و تیول ها،آمونیاک و آمونیوم ، سیستئامین و مرکاپتامین و سولفات و فری سولفات در ساختار مو و نقش ترکیبات موثره در محصولات صافی و احیاء مو پرداخته می شود.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.