گلیوکسیلیک اسید در محصولات صافی مو و بوتاکس مو

گلیوکسیلیک اسید یا گلایوکسیلیک اسید (همان فرمیک اسید یا اکسواستیک اسید) که یک اسید آلدهیدی محسوب می شود. این اسید پس از منع فرمالدهید به شکل گسترده ای در محصولات صاف کننده مو به خصوص صافی کراتین یا کراتین برزیلی جای پای خود را باز کرد. به نقل از منابع، گلایوکسیلیک اسید در اثر مواجهه با حرارت می تواند فرمالدهید آزاد کند.

مولکول گلیوکسیلیک اسید یا فرمیک اسید همانطور که می بینید یک عامل آلدهیدی و یک عامل اسیدی دارد

اثر صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید نیمه دائمی است و بین 5 تا 10 شستشو ماندگاری دارد. گلایوکسیلیک اسید از کوتیکول مو عبور کرده، به کورتکس وارد می شود و روی  پیوندهای هیدروژنی و اسید امینه تیروزیناز اثر می گذارد. پیوندهای دی سولفیدی را نمی شکند اما روی آنها تاثیر می گذارد. صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید در حضور حرارت و با ایجاد یک ساختار بیوپلیمری، مو را صاف می کنند. 

گلیوکسیلیک اسید در بوتاکس موی فلپس امگا

مشتقات گلایوکسیلیک اسید مثل glyoxyloyl carbocysteine  و glyoxyloyl keratin aminoacid oxoacetamide نیز در صاف کننده های مو استفاده می شوند. این مواد در ساختار مو تغییر موقتی ایجاد می کنند. مکانیسم عملکردشان مشابه بقیه صاف کننده های اسیدی است.

علاوه بر تشکیل پیوندهای عرضی که قبلا در مورد شان صحبت کردیم، آلدهید ها با آمینو اسیدهای مو واکنش داده و ترکیباتی مثل ایمین ها (imine ) و همی استال ها (hemiacetal ) در مو تشکیل می دهند. مسبب اصلی تشکیل این ترکیبات دمای بالا است که در اثر استفاده از اتوی مو در پروسه کراتینه کردن مو ایجاد می شود.

استفاده از ترکیبات آزادکننده فرمالدهید تحت نام بدون فرمالدهید روز به روز در حال گسترش است. این محصولات قول ایمنی بیشتر می دهند، در حالی که ادعای بی اساسی بیش نیست.

علی رغم اینکه  صاف کننده های حاوی گلایوکسیلیک اسید روی سطح مو را با لایه ای به ظاهر محافظ می پوشانند و به آن ظاهری درخشان می دهند، گلایوکسیلیک اسید کراتین های مو را از بین می برد و باعث کاهش مقاومت کششی ساقه مو و شکننده شدن مو می شود.

منبع مقاله = karger.com

لغت نامه مقاله

formic acid = فرمیک اسید = نام دیگر گلیوکسیلیک اسید، یکی ازترکیبات تشکیل دهنده صاف کننده های اسیدی

Semipermanent = نیمه دائمی = موادی که اثرشان بعد از چند بار شستشو از بین می رود

disulfide bridges = پل های گوگردی = پیوندهای گوگردی = پیوند شیمیایی و محکم عرضی رشته های پروتئین در تارهای مو

straightening the hair = صاف کردن مو

tensile strength of the shafts = مقاومت کششی ساقه مو

درباره نویسنده

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.