جوش و آکنه, مراقبت از پوست

آکنه هورمونی چیست؟

آکنه هورمونی

قبل از اینکه در مورد آکنه هورمونی توضیح دهیم لازم است بدانیم که اصلا هورمون چیست. هومون ها هم در بدن جانوران و هم در بدن گیاهان تولید می شود تا فعالیت های زیستی موجود زنده را تنظیم کنند.

در بدن انسان و سایر حیوانات هورمون معمولا توسط غدد، ترشح می شود اما در گیاهان، اندام خاصی برای ترشح هورمون وجود ندارد.

هورمون چیست؟

هورمون ها مواد شیمایی هستند که در نقش ملکول های پیام رسان در بدن فعالیت می کنند. بعد از اینکه هورمون در یکی از بخش های بدن ساخته شد،  به بخش های دیگر بدن مهاجرت می کند تا به کنترل عملکرد سلول و اندام های بدن کمک کنند. مثلا انسولین، هورمونی است که توسط سلولهای بتا در پانکراس ساخته می شود. بعد از اینکه انسولین وارد جریان خون گردید، مصرف گلوکز در سلولهای مختلف را مدیریت می کند.

glucose-betacells

انواع هورمون ها

هورمون ها دو دسته هستند:

آندروژن ( هورمون مردانه ): در بین هورمون های آندروژن تستوسترون هورمون جنسی اصلی در مردان می باشد.

استروژن ( هورمون زنانه ): استروژن بیشتر در تخمدان ها تولید می شود و یکی از مهم ترین هورمون های پیام رسان زنانه است که در رشد جنسی و تولید مثل اهمیت بسیاری دارد. پروژسترون نیز در چرخه قاعدگی و توانایی باروری زنان نقش مهمی دارد.

دربدن همه انسانها چه مرد و چه زن هر دو هورمون (آندروژن و استروژن) یافت می شود اما در بدن خانمها هورمون استروژن بیشتر و در بدن آقایان هورمون آندروژن بیشتر ترشح می شود . به همین خاطر به هورمون استروژن هورمون زنانه و به هورمون آندروژن هورمون مردانه می گویند.

با ورود به سن بلوغ، هورمون آندروژن هم در خانم ها و هم در آقایان زیاد می شود. آندروژن ها کلید به کار انداختن سلولهای غده چربی در پوست هستند و موجب ترشح بیش از حد سبوم می شوند.


آکنه هورمونی

وقتی می گوییم آکنه هورمونی منظور آکنه هایی هستند که در اثر اختلالات هورمونی شکل می گیرد. این نوع آکنه ها معمولا در سنین 25 سالگی به بالا رخ می دهند و بیشتر در نقاطی پر موی بدن یا نقاطی مثل چانه ، خط فک و زیر گردن شکل می گیرند. گاهی برخی از این افراد در نوجوانی پوست شان جون نمی زده اما در بزرگسالی دچار آکنه هورمونی می شود. این مدل از آکنه بزرگسالی اصطلاحات late-onset است. در ویدئوی زیر که بخشی از وبینار اصطلاح شناسی بیوتی تراپی است، تفاوت هر یک از انواع آکنه بزرگسالی توضیح داده شده است.

محصول آموزشی مرتبط با این مبحث

روتین های پوستی(پوست چرب-پوست خشک)

تومان1,400,000

فیلم ضبط شده وبینارهای روتین های پوست خشک و روتین های پوست چرب همراه با فیلم ضبط شده پرسش و پاسخ هافایل pdf اسلایدها در این آموزش می آموزید که چگونه نوع پـوست را تشخیـص دهید و مطابق آن، راهکارهای مراقبتی ارائه یا محصولات مناسب معرفی کنید.در این آموزش هم روتین های خانگی (هوم کر) و هم روتین های سالنی (کابین) آموزش داده شده است.

افرادی که سابقه بیماری تخمدان پلی کیستیک دارند و یا در آزمایشات هورمونی مشکلات هورمونی دارند یا مخصوصا خانمها در دوران پریود که دچار اختلالات هورمونی می شوند بیشتر مستعد به آکنه هورمونی می شوند.

اما عوامل متعددی باعث ایجاد اختلالات هورمونی می شود که عبارتند از:

به طور مثال قند خون به بالا بودن هورمون انسولین ارتباط دارد.

هورمون کورتیزول یکی از محرک های بروز آکنه هورمونی می باشد

یکی از هورمون هایی که نقش به سزایی در افزایش غدد چربی دارد که در نهایت این ترشح بیش از حد غدد چربی منجر به بروز آکنه های هورمونی می شود هورمون کورتیزول است.

حال سوالاتی مطرح می شود اینکه چه فرقی می کند آکنه از چه نوعی باشد؟

وقتی در سیر بهبود آکنه ها روتین پوست چرب و جوش دار رعایت شود چرا باید آکنه هورمونی را بشناسیم ؟

بیوتی تراپیست می بایست دانش کافی در خصوص نوع آکنه داشته باشد. وقتی شخص با سندروم تخمدان پلی کیستیک مواجه است یا از روی محل بروز آکنه نوع آکنه هورمونی تشخیص داده می شود و یا رفتار وی نشان دهنده نوع اختلالات هورمونی است حتما می بایست به پزشک ارجاع داده شود و تحت درمان قرار گیرد. مادامی که شخص به لحاظ هورمونی درمان نشود ممکن است هر روز آکنه ای جدید را تجربه کند و از طرفی بدن او به درمان های بیوتی تراپیست کمتر پاسخ دهد . از طرفی بیوتی تراپیست می تواند مشاوره های لازم در خصوص تغییررفتار در سبک زندگی و تغذیه را در بهبهود شخص مبتلا داشته باشد و در نهایت روتین پوستی مناسبی هم به او معرفی نماید.

author-avatar

درباره احسان حسنانی

مدرس و پژوهشگر مراقبت از پوست، کارشناس ارشد گرایش بیوتکنولوژی، با بیش از 20 سال فعالیت در حوزه مراقبت از پوست و مو، آرایشی بهداشتی و کازمتیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.